Na Slovensku sa už z muža môže stať žena aj bez zmeny pohlavných orgánov. Rozhodol o tom minister

Na Slovensku v tichosti rezort zdravotníctva, ktorému šéfuje Vladimir Lengvarský zmenil proces zmeny pohlavia trans ľudí. Opozičná ĽSNS tieto kroky ostro kritizuje.

6.apríla bez väčšej diskusie ministerstvo zdravotníctva vydalo vo vestníku nové odborné usmernenie, ktorým zjednocuje postupy poskytovania zdravotnej starostlivosti v prípade zmeny pohlavia pred vydaním lekárskeho posudku.

Inak povedané od teraz na Slovensku prináša ministerstvo zmenu pohlavia buď chirurgickým zákrokom alebo  „testom života v preferovanom pohlaví“.

Ešte 22.marca 2022 tak minister Lengvarský podpísal usmernenie , ktoré zjednodušuje proces zmeny pohlavia pre transrodových ľudí.

Na zmenu pohlavia v prípade transsexuálnej osoby už nebude nevyhnutnosťou podstúpiť chirurgický zákrok na odstránenie mužských či ženských pohlavných orgánov ani povinnú kastráciu.

Teraz vám bude stačiť aj liečba hormonálnymi liekmi v trvaní minimálne jeden rok. Ak počas tohto roka osoba, ktorá žila v role opačného pohlavia, písomne vyjadrí svojmu ošetrujúcemu lekárovi presvedčenie, že „trvalá, celoživotná a nezvratná zmena jej právnej identity, mena a priezviska je pre ňu jediným možným riešením“, ku chirurgickému zákroku na úradnú zmenu mena a pohlavia v dokumentoch už pristúpiť netreba.

Znamená to teda, že aj biologický muž, bude môcť byť na Slovensku po stanovení diagnózy a vydaní lekárskeho stanoviska úradmi vnímaní ako ženy, a to aj napriek tomu, že mu ostatnú mužské pohlavné orgány. A platí to aj opačne, čo potenciálne znamená, že takíto „muži“ budú môcť otehotnieť či porodiť dieťa.

Usmernenie vzniklo ako podklad pre všeobecný rámec postupu lekára pred potvrdením lekárskeho posudku o zmene pohlavia osoby. Na diagnostike sa podieľa sexuológ, psychiater, klinický psychológ, genetik, endokrinológ či urológ a gynekológ. Na liečbe aj otorinolaryngológ či chirurg. 

Poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár ostro kritizuje takúto zmenu. Pustil sa aj do ministra Lengvarského, ktorému vyčíta, či nemá iné starosti v tejto ťažkej dobe

Schlosárovi sa nepáči, že za rok sa môže stať z biologického muža, žena a takáto žena sa bude dobíjať na ženské toalety, lebo to bude mať v občianskom preukaze.

zdroj: postoj.sk