Rusko chce Ukrajincov zbaviť Zelenského a spojiť ich národy, aby žili spoločne

Ruské rakety v sobotu zasiahli ukrajinský čiernomorský prístav Odesa, oznámila ukrajinská armáda. Rusi sa obhajujú, že mierili na vojenské ciele. Podľa maďarského premiéra Viktora Orbána západné sankcie voči Rusku nefungujú a treba sa sústrediť na vyjednávanie o mieri.

Ukrajinské sily postupujú do Chersonskej oblasti, kde vedú protiofenzívu. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov na rokovaní v Egypte vyhlásil, že „ruský a ukrajinský národ budú naďalej žiť spoločne“. „Určite pomôžeme ukrajinskému ľudu zbaviť sa režimu, ktorý je úplne protiľudový a protihistorický,“ povedal Lavrov.

Ruské rakety v sobotu zasiahli ukrajinský čiernomorský prístav Odesa, oznámila ukrajinská armáda. Útok prišiel len deň po tom, čo Moskva a Kyjev podpísali dohodu o vývoze obilia, v ktorej hrá odesský prístav kľúčovú úlohu.

Útok skladisko obilia v prístave nepoškodil a Ukrajina pokračuje v prípravách na obnovenie vývozu plodiny. Útok odsúdil Kyjev aj niektorí svetoví predstavitelia. „Dokazuje to len jednu vec: bez ohľadu na to, čo Rusko hovorí a sľubuje, nájde si spôsoby, ako to nesplniť,“ reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko sa však obhajuje tým, že sobotný raketový úder na prístav Odesa mieril na vojenské ciele a zasiahol vojenskú loď.

Stratégia Západu na podporu Ukrajiny nefunguje, nový prístup by sa mal sústrediť na vyjednávanie o mieri, nie na víťazstvo vo vojne. V prejave pred maďarskou menšinou v Rumunsku to povedal maďarský premiér Viktor Orbán. Zopakoval tiež, že Budapešť nepodporí európske sankcie, ktoré by sa týkali dovozu ruského plynu, pretože nechce poškodiť ekonomiku krajiny.

Podľa spravodajského riaditeľstva ukrajinského ministerstva obrany išlo do Chersonskej oblasti pod zámienkou civilného nákladu a humanitárnej pomoci vyše 20 ruských nákladných áut s muníciou a ďalšími ťažkými zbraňami. „Okupanti sa tam snažia vytvoriť si pozície… ale čo je im to platné? Ukrajinské ozbrojené sily sa krok za krokom posúvajú do regiónu,“ dodal Zelenskyj.

Práve v Chersonskej oblasti podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny Ukrajinci pripravujú začať alebo už v sobotu začali protiofenzívu.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v nedeľu v Káhire rokoval s egyptskými a ďalšími arabskými predstaviteľmi predstaviteľmi, zatiaľ čo sa Moskva snaží prelomiť diplomatickú izoláciu a sankcie, ktoré na ňu uvalil Západ kvôli jej invázii na Ukrajinu.

Podľa svetových agentúr sa snažil upokojiť egyptských predstaviteľov pokiaľ ide o dodávky ruského obilia do Egypta. Podľa serveru Meduza okrem iného vyhlásil, že „ruský a ukrajinský národ budú naďalej žiť spoločne“. „Určite pomôžeme ukrajinskému ľudu zbaviť sa režimu, ktorý je úplne protiľudový a protihistorický,“ povedal minister zahraničia krajiny, ktorá Ukrajinu vojensky napadla 24. februára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *