To, čo urobil?! Saudský korunný princ po Bidenovej návšteve volal Putinovi

Kremeľ vo štvrtok odhalil, že saudský korunný princ Mohammed bin Salmán, známy ako MBS, viedol telefonický rozhovor s Vladimirom Putinom, aby s ním prerokoval „stabilitu“ na svetových trhoch s ropou, týždeň po tom, čo Rijád navštívil ľavicový americký prezident , aby údajne požiadal Saúdov o zváženie zvýšenia produkcie.

Biden síce poprel, že žiadosť o viac saudskej ropy – pravdepodobne preto, aby pomohol znížiť ceny benzínu doma bez toho, aby umožnil americkým ropným spoločnostiam viac ťažiť – nebola cieľom návštevy, ale vo svojom článku pre Washington Post nazvanom „Prečo idem do Saudskej Arábie“ nechal nejasné, prečo presne bol minulý týždeň v Rijáde.

Biden síce tvrdil, že návšteva určitým spôsobom pomôže „čeliť ruskej agresii“ – čo je cieľ, ktorý MBS zrejme podkopáva tým, že zvyšuje kontakty s Putinom.

Návšteva zatiaľ nepriniesla Spojeným štátom žiadne hmatateľné výhody a poslúžila – prostredníctvom trápneho úderu pästí medzi Bidenom a MBS – k normalizácii diplomatického priateľstva so Saudskou Arábiou, čo Biden sľúbil, že v kampani v roku 2020 neurobí.

Podľa ruskej tlačovej agentúry Tass Putin a MBS údajne rokovali o zachovaní dohôd medzi krajinami OPEC+ – členmi ropného kartelu a pridruženej skupiny zahŕňajúcej Rusko – s cieľom „udržať stabilitu na svetovom trhu“.

„S uspokojením bolo konštatované, že krajiny – účastníci tohto formátu dôsledne plnia záväzky prijaté za účelom udržania požadovanej rovnováhy a stability na globálnom trhu s energetickými zdrojmi,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Kremľa k telefonátu.

2 Replies to “To, čo urobil?! Saudský korunný princ po Bidenovej návšteve volal Putinovi

 1. MBS poslal Americkeho dementa do prdele!
  Uz davno Rusko uzavrelo obchodne dohody so
  Saudami,len to totalitne mediá neuviedly,a židovske
  bulvarne platky takisto.
  Víťazstvo Ruskej Superakcii na Usraine!
  Usraine ostane to čo im všetci prajú.
  Preto sa pridávam aj ja.
  Sláva Usraine!

 2. Že by podával hlásenie? Všetko je dnes možné. Putina zrejme už poniektorí berú ako vládcu sveta. Ono sa niet čo diviť, keď si spomeniete na to, ako kedysi prijali Putina v SA!!! To uvítanie bolo hodné kráľov!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *