Ruskám armáda v novoročnom príhovore: Víťazstvo je nevyhnutné

Ruský minister obrany Sergej Šojgu povedal, že víťazstvo Ruska nad Ukrajinou je „nevyhnutné“, keď v novoročnom videoposolstve vyzdvihol hrdinstvo ruských vojakov.

Šéf obrany Moskvy, ktorý bol provojenskými hlasmi v Rusku ostro kritizovaný za neúspechy na bojisku počas 10-mesačnej kampane, povedal, že situácia na frontoch zostáva „zložitá“, a pokarhal Ukrajinu a Západ za snahu zadržať Rusko.

„Nový rok vítame v zložitej vojensko-politickej situácii,“ povedal Šojgu. „V čase, keď sú tu tí, ktorí sa snažia vymazať našu slávnu históriu a veľké úspechy, búrať pomníky víťazov nad fašizmom, stavať na piedestál vojnových zločincov, rušiť a znesväcovať všetko ruské.“

Vzhľadom na to, že na 1 000 km (600 míľ) dlhej frontovej línii pokračujú krvavé boje a Rusko si od prvých mesiacov vojny nezabezpečilo žiadne územné zisky, Šojgu povedal ruským vojakom: „Víťazstvo, rovnako ako Nový rok, je nevyhnutné.“

Šojgu tiež vyzdvihol „nesmrteľné činy, nezištnú odvahu a hrdinstvo“, ktoré preukázali ruskí vojaci bojujúci proti tomu, čo nazval „neonacizmom a terorizmom“.

Kyjev a Západ odmietli tvrdenie Ruska, že na Ukrajine bojuje proti „nacistom“, ako nepodloženú zámienku pre snahu prezidenta Vladimira Putina zmocniť sa územia a zvrhnúť Volodymyra Zelenského vo vojne nevyprovokovanej agresie.

Moskva očakávala rýchle víťazstvo v tom, čo nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“, ale oduševnený odpor Ukrajiny a miliardy dolárov západných zbraní pomohli Kyjevu zvrátiť priebeh vojny a uskutočniť sériu ohromujúcich protiútokov. Ukrajina teraz získala späť viac ako polovicu územia, ktoré Rusko obsadilo počas prvých týždňov svojej invázie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *