Rusi vracajú úder: Keby nebolo Ruska, nepadla by raketa? Tak keby nebolo USA, nebola by vojna

Západné médiá nakoniec tvrdia, že raketa, ktorá dopadla do Poľska bola ukrajinská. Zároveň sa však zhodujú na tom, že na vine je aj tak Rusko, pretože keby nezačalo inváziu na Ukrajine, žiadne ruské rakety by sa nemuseli brániť.

Rusi však vracajú úder a ako dlhodobo tvrdia, svoju „špeciálnu operáciu“ musel začať, pretože ich ohrozovalo NATO a USA cez Ukrajinu.

Tlačový hovorca Kremľa Peskov okomentoval vyhlásenie Bieleho domu, že „Rusko, ktoré vypálilo rakety na Ukrajinu“, je zodpovedné za raketový incident v Poľsku.

„Američania hovoria v paradigme, „keby to nebolo, tak by sa to nestalo“. Potom má premotať čas späť. A uvidíme hlavnú príčinu všetkého – na čele je NATO a Spojené štáty.“

CNN: V USA sa tenšie zásoby zbrojných systémov potrebných pre Ukrajinu

Spojeným štátom dochádzajú vysoko moderné zbraňové systémy a munície, ktoré by mohli dodávať Ukrajine. S odvolaním sa na amerických predstaviteľov oboznámených so situáciou o tom vo štvrtok informovala spravodajská stanica CNN. Nápor na zbrojné zásoby a schopnosť amerického priemyslu splniť dopyt patrí ku kľúčovým problémom, s ktorými zápasí administratíva prezidenta Joea Bidena. USA posielajú Ukrajine na jej boj proti ruskej armáde zbrane za miliardy dolárov.

Zbraň, ktorá nás skoro vtiahla do svetovej vojny. Čo je protilietadlový systém S-300 zač?

Stačilo málo a svet sa mohol preklenúť nad prahom tretej svetovej vojny. Takto mnohí referujú o ukrajinskej rakete z protilietadlového systému S-300, ktorá v utorok nedopatrením dopadla na poľské územie a usmrtila dvoch ľudí. Staršia, ale stále relatívne účinná zbraň ešte z čias sovietskej éry oficiálne využíva necelá dvadsiatka krajín, Ruska nevynímajúc. Časť svojich zásob S-300 venovala Ukrajine slovenská vláda. Systém zvládne likvidovať ako rakety s plochou dráhou letu, tak lietadlá či vrtuľníky.

Šéf diplomacie EÚ: Mier na Ukrajine nebude možný, kým sa Rusko nestiahne

Mier na Ukrajine nebude možný, kým Rusko nestiahne svojich vojakov, uviedol šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. Moskva ale nedáva nijako najavo, že by na to bola pripravená, dodal Borrell počas svojej návštevy Uzbekistanu.

„Obávam sa, že Rusko nie je pripravené stiahnuť sa, a ak sa nestiahne, mier nebude možný,“ povedal Borrell agentúre Reuters v uzbeckom Samarkandu. „Je to Rusko, kto musí umožniť dosiahnutie mieru, agresor sa musí stiahnuť, ak chce udržateľný mier,“ dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *