Absolútny masaker v Brazílii! Desaťtisíce ľudí v uliciach si chcú vziať krajinu späť a kašlú aj na ťažkoodencov

Desaťtisíce Brazílčanov v žltej a zelenej farbe, teda vo farbách štátnej vlajky, sa v utorok zhromaždili po celej krajine, aby protestovali proti porážke prezidenta Jaira Bolsonara vo voľbách minulý mesiac a žiadali o zásah ozbrojených síl.

V Riu de Janeiro sa Brazílčania zhromaždili pred regionálnym vojenským zariadením, aby odsúdili to, čo považujú za nespravodlivé alebo ukradnuté voľby, a vzdorovali nedávnemu príkazu Najvyššieho súdu uvoľniť cesty a verejné priestranstvá. Žiadna z inštitúcií poverených kontrolou volieb, vrátane ministerstva obrany a Brazílskej advokátskej komory, nenašla dôkazy o podvodoch.

„Bojujem za svoju krajinu, za svoju dcéru a tri vnúčatá,“ povedal a dodal, že niekedy pokľakne pred budovou armády, aby sa pomodlil. „Zostanem tu tak dlho, ako bude treba. Sme mierumilovní, ale nikdy, nikdy nenecháme našu krajinu v rukách komunistov.“

Uplynuli dva týždne od chvíle, keď bývalý ľavicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva porazil Bolsonara v jednom z najtesnejších prezidentských súbojov, keď získal iba 50,9 % hlasov. Hoci Bolsonarova administratíva sa proti odovzdaniu moci nestavia, krajne pravicový vodca doteraz svojmu súperovi nepriznal ani nepogratuloval.

Mnohí z jeho priaznivcov si berú príklad a odmietajú sa s výsledkom zmieriť. V jednej chvíli hrozili, že ochromia krajinu viac ako tisíckou zablokovaných diaľnic a ciest. Najvyšší súd 11. novembra nariadil poriadkovým silám, aby uvoľnili všetky cesty a verejné priestranstvá.

„Tieto voľby neboli spravodlivé,“ povedal 51-ročný podnikateľ Anselmo do Nascimento. „Najvyšší súd by mal byť neutrálny.“

Sudca Najvyššieho súdu a predseda volebného úradu Alexandre de Moraes na konferencii v New Yorku tento týždeň povedal, že „demokracia bola napadnutá, ale prežila“.

Bolsonaro opakovane spochybnil spoľahlivosť národného elektronického hlasovacieho systému. V jednej chvíli tvrdil, že má dôkazy o podvodoch, ale na výzvu volebného súdu ich nepredložil.

Podobné protesty sa konajú aj v hlavnom meste Brasília, Sao Paule, Belo Horizonte a menších mestách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *