Rusi sa pripravujú na niečo veľmi veľké! Vykopali masívny zákop

Podľa satelitných snímok, ktoré získalo ukrajinské Centrum novinárskych vyšetrovaní, Rusko vykopalo v okupovaných častiach Záporožskej oblasti 70 kilometrov dlhý neprerušený zákop ako súčasť svojej obrannej línie.

Samotný zákop, ktorý sa nachádza približne 70 kilometrov za súčasnou frontovou líniou, sa tiahne približne v tretine šírky celej oblasti od východu na západ.

Na záberoch, ktoré zachytil satelit Sentinel-2, je vidieť, že priekopa sa tiahne od bodu vzdialeného deväť kilometrov od okupovaného mesta Melitopol až tesne za dedinu Marynivka v Prymorskom okrese.

Podľa analýzy rôznych fotografických dôkazov začalo Rusko, ktoré údajne využíva veľkú pracovnú silu prisťahovalcov zo Strednej Ázie, kopať toto opevnenie v septembri.

Keďže Rusko v prvej fáze plnohodnotnej vojny obsadilo rozsiahle územia Záporožskej oblasti, frontová línia v tejto oblasti bola najstatickejšia na Ukrajine, a to z veľkej časti kvôli rozsiahlym, rovinatým a otvoreným poliam v tejto oblasti, ktoré sťažujú ofenzívy veľkého rozsahu.

Napriek tomu mnohí očakávajú, že práve tu Ukrajina koncom jari alebo začiatkom leta začne očakávanú protiofenzívu, pretože prielom na južnej Ukrajine by mal najväčší strategický význam, pret

Spravodajský server Ukrinform informoval, že ruské sily zamínovali oblasť okolo mesta Enerhodar v Záporožskej oblasti, kde sa nachádza Záporožská jadrová elektráreň.

Rusko od začiatku vojny kontroluje veľkú časť Záporožskej oblasti a tento front zostal v podstate nezmenený najmä kvôli povahe terénu – široká rovina sťažuje priamy útok, poznamenal Kyiv Independent. Napriek tomu sa odhaduje, že práve tu sa koncom jari alebo začiatkom leta uskutoční ukrajinská protiofenzíva, ktorá by mohla strategicky odrezať Rusov od Krymu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *