Irán inštaluje kamery, ktoré odhalia nezahalené ženy, aby ich trestali

Iránske úrady inštalujú kamery na verejných miestach a dopravných tepnách, aby identifikovali a potrestali nezahalené ženy, oznámila polícia v rámci nového pokusu o potlačenie rastúceho počtu žien, ktoré porušujú povinné obliekanie.

Polícia v sobotu vo svojom vyhlásení uviedla, že po identifikácii porušovateliek budú dostávať „varovné textové správy o následkoch“.

Cieľom tohto kroku je „zabrániť odporu proti zákonu o hidžábe“, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré priniesla justičná tlačová agentúra Mizan a ďalšie štátne médiá, a dodáva sa, že takýto odpor poškodzuje duchovný obraz krajiny a šíri neistotu.

Vo vyhlásení sa uvádza, že polícia „nebude tolerovať žiadne individuálne ani kolektívne správanie a konanie v rozpore so zákonom [o hidžábe]“.

Toto vyhlásenie prišlo v čase rastúceho hnevu medzi vplyvnou náboženskou elitou krajiny v súvislosti so zmiernením pravidiel o povinnom nosení hidžábu od protivládnych protestov, ktoré vypukli v septembri minulého roka.

Od smrti 22-ročnej kurdskej ženy, ktorú v septembri minulého roka zadržala takzvaná „mravnostná polícia“, sa čoraz viac iránskych žien zbavuje svojich závojov. Mahsa Aminiová bola zadržaná za údajné porušenie pravidiel obliekania žien v krajine.

Jej smrť vyvolala vlnu protivládnych demonštrácií, ktoré krajinu zachvátili na niekoľko mesiacov. Bezpečnostné sily násilne zasiahli proti demonštrantom.

Napriek tomu sa ženy, ktoré riskujú zatknutie za porušenie povinného obliekania, stále často objavujú odhalené v nákupných centrách, reštauráciách, obchodoch a na uliciach po celej krajine. Sociálne médiá zaplavili videá nezahalených žien, ktoré sa bránia mravnostnej polícii.

V sobotňajšom vyhlásení polícia vyzvala majiteľov podnikov, aby „dôslednými kontrolami vážne sledovali dodržiavanie spoločenských noriem“.

Podľa iránskych zákonov, ktoré boli zavedené po revolúcii v roku 1979, sú ženy povinné zakrývať si vlasy a nosiť dlhé, voľné oblečenie, aby zakryli svoju postavu. Porušovateľom hrozí verejné pokarhanie, pokuty alebo zatknutie.

Vo vyhlásení ministerstva vnútra z 30. marca sa uvádza, že závoj je „jedným z civilizačných základov iránskeho národa“ a „jednou z praktických zásad islamskej republiky“.

Vyzvalo občanov, aby sa postavili nezahaleným ženám. Takéto smernice v minulých desaťročiach povzbudzovali zástancov tvrdej línie k útokom na ženy. Minulý týždeň sa objavilo virálne video, na ktorom muž hodil jogurt na dve nezahalené ženy v obchode.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *