Rusi dali USA jasný odkaz: Ohľadne Ukrajiny sa s vami nemáme o čom baviť!

Ak Washington prejaví záujem, Rusko je pripravené rokovať so Spojenými štátmi o strategickej stabilite na úrovni vyšších predstaviteľov, vyhlásil podľa agentúry Interfax námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov. V otázkach Ukrajiny ale nemá Rusko s USA o čom diskutovať, dodal.

„Ak Američania prejavia záujem a pripravenosť, potom neodmietneme. Američania poznajú našu pozíciu, zhoduje sa s tým, čo sme im ponúkli a čo sme im vysvetlili vo chvíli, keď to všetko jednostranne prerušili,“ povedal Rjabkov. „Keď sa rokovania prerušili, mali by sa obnoviť. To je veľmi jednoduchá logika,“ dodal.

Od 29. novembra do 6. decembra by sa malo v Káhire uskutočniť rusko-americké rokovanie o jadrových zbraniach v rámci zmluvy Nový START.

Ruskú delegáciu v Káhire povedie zástupca šéfa odboru pre nešírenie zbraní z ruského ministerstva zahraničných vecí Vladimír Leontev.

Možnosť, že by sa rozhovory mohli využiť na nadviazanie rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine, Rjabkov kategoricky vylúčil.

Podľa neho majú Moskva a Washington „radikálne odlišné postoje“. „Čo sa týka Ukrajiny, nie je s nimi jednoducho o čom hovoriť,“ povedal a pokračoval: „Ak sa ukrajinská téma objaví v tom či onom kontexte, je to všetko v žánri vzájomného smerovania signálov a nemôže dôjsť k dialógu ak nejakým rokovaniam, máme radikálne opačné postoje.“

Nevylúčil ale debatu o výmene zajatcov, ktorá by mala zahŕňať aj osobu Viktora Buta, obchodníka so zbraňami, ktorý sa prezýva Obchodník so smrťou.

Spojené štáty už skôr uviedli, že by chceli výmenu uskutočniť, aby tak bola prepustená americká basketbalistka Brittney Grinerová. Tá bola tento rok v lete v Rusku odsúdená na deväťročné väzenie za držanie drog.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *