Rusi chvíľu po Zelenského prejave vypálili rakety na Kyjev a toto odkázal Putin celému svetu

Lídri Ukrajiny aj Ruska v novoročných príhovoroch prisľúbili, že sa budú usilovať o víťazstvo, ale zatiaľ čo Volodymyr Zelenskyj hovoril o vďačnosti a bolesti, Vladimir Putin vyzval k povinnosti voči Rusku a označil vojnu za takmer existenčný boj.

Zelenskyj, ktorý spomínal na niektoré z najdramatickejších momentov a víťazstiev vojny, naplnil svoje emotívne 17-minútové video posolstvo zábermi ruských útokov na krajinu a slovami hrdosti na Ukrajincov, ktorí odolali útokom, temnote a chladu.

„Povedali nám: nemáte inú možnosť, len sa vzdať. My hovoríme: nemáme inú možnosť ako zvíťaziť,“ povedal Zelenskyj, oblečený vo svojom charakteristickom khaki oblečení a stojaci v tme s vlajúcou ukrajinskou vlajkou za chrbtom.

„Bojujeme ako jeden tím – celá krajina, všetky naše regióny. Obdivujem vás všetkých.“

Niekoľko minút po Zelenského prejave – zverejnenom tesne pred polnocou kyjevského času na Silvestra – bolo v hlavnom meste a po celej krajine počuť početné výbuchy. Útoky nasledovali po paľbe viac ako 20 riadených striel vypálených v sobotu po celej Ukrajine – a po mnohých bombardovaniach predtým.

Vojna sa ťahá už 11. mesiac a Moskva nebola pripravená na rozhodný odpor a miliardy dolárov v západných zbraniach, ktoré zvrátili priebeh v prospech Ukrajiny.

Ruské jednotky boli vytlačené z viac ako polovice územia, ktoré zabrali v prvých týždňoch toho, čo Putin nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“ na „denacifikáciu“ a demilitarizáciu Ukrajiny. Kyjev a západní spojenci tvrdia, že Putinova invázia bola záberom pôdy.

Putin, ktorý porušil tradíciu a novoročné posolstvo predniesol obklopený vojakmi namiesto múrov Kremľa, hovoril prísne a bojovne o roku 2022 ako o roku, ktorý „jasne oddelil odvahu a hrdinstvo od zrady a zbabelosti“.

Putin sa snažil zhromaždiť podporu medzi Rusmi uprostred rozpačitých neúspechov na bojisku a rastúcej vnútornej kritiky svojej vojenskej stratégie, poďakoval však ruským vojakom, ale zároveň od nich požadoval viac.

„Hlavnou vecou je osud Ruska,“ povedal Putin, oblečený v tmavom obleku a kravate. „Obrana vlasti je našou svätou povinnosťou voči našim predkom a potomkom. Morálna, historická spravodlivosť je na našej strane.“

Rusko plánovalo rýchlu operáciu, ale s vlečúcou sa vojnou bolo nútené postaviť spoločnosť skôr na vojnovú nôtu: povolalo viac ako 300 000 záložníkov, reorganizovalo ekonomiku poškodenú západnými sankciami a verejne vyhlásilo, že konflikt môže byť dlhý.

Putin zopakoval, že Západ má údajne v úmysle „zničiť Rusko“ pomocou Kyjeva, a prisľúbil, že to nikdy nedovolí. Opäť signalizoval, že vojna, aj keď tvrdá, bude pokračovať.

„Vždy sme vedeli a dnes sme opäť presvedčení, že suverénna, nezávislá, bezpečná budúcnosť Ruska závisí len od nás, od našej sily a vôle,“ povedal.

Prezident Zelenskyj prisľúbil vrátenie území, ktoré Moskva vyhlásila za anektované v septembri.

„Na to sa nedá zabudnúť. A je nemožné odpustiť. Ale je možné zvíťaziť,“ povedal.

Pri vymenúvaní úspechov Ukrajiny Zelenskyj spomenul Krymský most, symbol anexie polostrova, ktorý Moskva spojila s Ruskom a ktorý v októbri roztrhal výbuch.

Hoci Putin okamžite obvinil Kyjev zo zorganizovania mohutného výbuchu, Ukrajina sa predtým k zodpovednosti zaň – ani za žiadne iné útoky v Rusku – neprihlásila, odkedy Rusko 24. februára spustilo inváziu.

„Tento rok zasiahol naše srdcia. Vyplakali sme všetky slzy. Vykričali sme všetky modlitby,“ povedal Zelenskyj.

„Bojujeme a budeme bojovať aj naďalej. Kvôli kľúčovému slovu: ‚víťazstvo‘.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *