Rómovia brutálne zbili Ukrajincov a odkázali im, že tu nemôžu žiť

Polícia a strážnici zasahovali pri bitke, ktorá sa strhla v českom Havířove v časti Šumbark medzi ukrajinskými utečencami a miestnymi Rómami. Pri potýčke bol zranený štyridsaťštyriročný muž a jeho desaťročná dcéra. Záchranka ich previezla do nemocnice, píše CNN Prima News

V stredu večer sa v Havířove v časti Šumbark poriadne vyostrila situácia medzi miestnymi a ukrajinskou rodinou. „Najprv prišiel syn s červeným lícom, pretože mu Rómka dala facku. Vyšla som von a za mnou muž. Vybehol potom ešte jeden Róm a začal biť muža, pretože videl, že natáča na telefón. Bola tam moja dcéra, žmuchol ju tak, že spadla hlavou na zem. Ešte na ňu chcel hodiť kameň,“ popísala Ukrajinka Aljona Paraščuková. „Keď prišla hliadka na miesto, tak sa najskôr pobili deti a potom sa do seba pustili otcovia,“ uviedol riaditeľ Mestskej polície Havířov Bohumil Muras.

Pri šarvátke navyše tiekla krv. Štyridsaťštyriročný muž z Ukrajiny a jeho desaťročná dcéra potom skončili v starostlivosti záchranárov a následne na chirurgickom oddelení havířovskej nemocnice. „Obaja pacienti boli pri vedomí, utrpeli ľahké až stredne ťažké poranenia hlavy,“ uviedol hovorca Záchrannej služby Moravskosliezskeho kraja Lukáš Humpl.

Policajti prípad na mieste vyhodnotili len ako priestupok a všetkých aktérov si tak pozve na rokovanie magistrát. Úradníci budú preverovať, kto incident vyprovokoval. Miestni Rómovia tvrdia, že oni to neboli. „Neviem, kto začal, pretože on tu prišiel s tyčkou a decká utekali hore,“ povedal obyvateľov domu, pri ktorom sa incident odohral.

Ukrajinskí utečenci sa zdržiavajú v Havířove už dva mesiace. Rodina má sedem detí a práve preto, aby ich uchránila pred vojnou, prišla do Česka. Lenže v bezpečí sa vraj necíti ani tu. „Povedali nám, že naše deti budú mŕtve, že tu nemôžeme žiť, že nás chytia, zbijú, zabijú naše deti a znásilnia ich,“ vypovedala Paraščuková.

„Dvaja kohúti sa na jednom smetisku nebudú znášať. Ukrajinci a Rómovia, nebude to dobrý. Keď tých konfliktov bude viac, tak tu bude masaker a potom bude neskoro,“ povedal ďalší obyvateľ domu. Ukrajinská rodina teraz varuje ďalších utečencov, aby si na bývanie rozhodne nevybrali mestskú časť Šumbark.

zdroj: CNN Prima News

One Reply to “Rómovia brutálne zbili Ukrajincov a odkázali im, že tu nemôžu žiť”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *