Rakúsko je pred kolapsom. Do krajiny prúdi viac migrantov, ako cez migračnú krízu a nejde o Ukrajincov

Rakúsko kolabuje pod náporom migrantov, píše server denníka Kronen Zeitung. Za prvých osem mesiacov tohto roku žiada v alpskej krajine 56 149 osôb o azyl. Do tejto štatistiky nie sú zahrnutí vojnoví utečenci z Ukrajiny, poznamenáva denník. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to nárast o 195 percent.

Rakúske prijímacie strediská, ako napríklad v Traiskirchene (Dolné Rakúsko), sú beznádejne preplnené, čo dokazujú snímky takmer nekonečného frontu na distribúciu potravín. Celý rakúsky azylový systém sa ocitol pred kolapsom.

Najsilnejšou skupinou žiadateľov o azyl sú migranti z Indie, Pakistanu, Maroka a Tuniska. Nikto z nich nemá šancu na získanie azylu.

Do konca roka sa očakáva, že sa migračná vlna zintenzívni a počty utečencov prekonajú situáciu z utečeneckej krízy roku 2015. Bezpečnostní experti varujú, že po dvojročnej prestávke spôsobenej koronavírom je to veľký comeback pašeráckeho biznisu.

Hoci krajina azylové konania zrýchlila, takmer 70 percent prvoinštančných konaní je rozhodnutých do 72 hodín a priemerná dĺžka konania je aktuálne 25 dní, Rakúsko sa stretáva s ďalším problémom.

Odmietnutí žiadatelia nie sú deportovaní ani dobrovoľne neodchádzajú, ale „zmiznú“. Mnohí odcestujú k rodinným príslušníkom, ktorí už dorazili do Nemecka, Talianska alebo škandinávskych krajín, časť ich zostáva ilegálna.

V Rakúsku „zmizlo“ zhruba 5000 maloletých migrantov bez sprievodu. Tento počet zodpovedá viac ako dvom stovkám školských tried.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *