Orbán: Ak by Brusel zrušil sankcie, ceny by klesli na polovicu

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že vojna na Ukrajine už nie je lokálna, ale sankcie z nej urobili globálnu.

„Už je každému jasné, že musíme počítať s dlhotrvajúcou vojnou, musíme sa pripraviť na to, že táto vojna bude v našom susedstve pokračovať tento i budúci rok,“ povedal Orbán.

„Stiahli sme vojakov z ochrany hraníc, vytvorili sme jednotky pohraničnej stráže. Potrebujeme viac vojakov pripravených na obranu vlasti,“ zdôraznil.

„Ak by Brusel zrušil sankcie (voči Rusku), tak by ceny klesli na polovicu a zmiernila by sa inflácia. Bez sankcií by európske hospodárstvo opäť nabralo silu a vyhlo by sa hroziacej recesii,“ dodal Orbán.

Británia bude ďalej poskytovať Ukrajine vojenskú pomoc, sľúbila Trussová v OSN

Británia bude Ukrajine poskytovať vojenskú pomoc dovtedy, kým Kyjev vyhrá vojnu proti Rusku. Na Valnom zhromaždení OSN to sľúbila nová britská premiérka Liz Trussová. Uviedla tiež, že ekonomická sila demokratických štátov môže pomôcť potlačiť autoritárstvo.

Trussová ďalej prisľúbila, že Británia bude do roku 2030 vynakladať tri percentá svojho hrubého domáceho produktu na obranu, čím si v Európe ako bezpečnostný aktér zachová vedúce postavenie.

Nakoniec vyzvala na vytvorenie rozsiahleho liberálneho hospodárskeho plánu, akéhosi ekonomického NATO.

Zelenskyj v OSN: Proti Ukrajine bol spáchaný zločin, žiadame len spravodlivý trest

Proti Ukrajine bol spáchaný zločin a my žiadame len spravodlivý trest. Vo svojom videoprejave na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Svetových lídrov vyzval, aby Rusku odobrali hlasovacie právo v medzinárodných inštitúciách, aj možnosť práva veta v Bezpečnostnej rade OSN. Agresorov treba potrestať a izolovať, povedal.

Ukrajinský prezident sa na zasadnutí nezúčastňuje osobne, vystúpil ale prostredníctvom vopred nahraného videozáznamu. Počas svojej reči uviedol, že existuje päť podmienok pre mier, o ktorých sa nevyjednáva. Patria medzi ne potrestanie ruskej agresie, obnovenie ukrajinskej bezpečnosti a územnej celistvosti, ako aj bezpečnostné záruky. Zelenskyj zároveň vylúčil akýkoľvek iný mierový návrh ako ten, ktorý navrhuje Ukrajina, a odmietol možnosť, že by Ukrajina prijala neutralitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *