Putinov prejav: To, čo sa deje je tragédia, ale je to vina krajín, ktoré chceli zničiť Rusko

Prezident Vladimir Putin v stredu (21. decembra) podporil plán na zvýšenie počtu ozbrojených síl o viac ako 30 %, keďže Moskva sa podľa neho musí poučiť z problémov, ktoré ju postihli na Ukrajine, a napraviť ich.

Na koncoročnej konferencii najvyšších ruských vojenských predstaviteľov navrhol minister obrany Sergej Šojgu posilniť ozbrojené sily z 1,15 milióna na 1,5 milióna bojového personálu.

Bolo to potrebné „na zaručenie vyriešenia problémov súvisiacich s vojenskou bezpečnosťou Ruska“, povedal Šojgu Putinovi na televíznom podujatí. Podľa jeho slov by 695 000 bojovníkov mali tvoriť profesionálni zmluvní vojaci – na rozdiel od brancov, ktorí vykonávajú povinnú vojenskú službu.

Putin len v lete tohto roku podpísal dekrét, ktorým nariadil zvýšiť počty vojakov od 1. januára 2023 o 137 000, aby dosiahli úroveň 1,15 milióna, a tiež povolal viac ako 300 000 záložníkov v rámci kontroverznej mobilizačnej akcie na podporu ruskej invázie na Ukrajinu.

Spojené štáty a západní vojenskí analytici tvrdia, že za 10 mesiacov, odkedy Moskva napadla Ukrajinu, zahynuli desaťtisíce ruských vojakov. Šojgu 21. septembra – naposledy, keď bol verejne zverejnený oficiálny súčet – uviedol, že tam zahynulo 5 937 ruských vojakov.

Šojgu tiež navrhol zvýšiť vekové rozpätie pre povinnú ruskú vojenskú službu tak, aby sa vzťahovala na ruských občanov vo veku 21 – 30 rokov.

Podľa súčasného systému môžu byť na povinnú vojenskú službu povolaní Rusi vo veku 18 – 27 rokov – hoci Šojgu a Putin opakovane uviedli, že branci nie sú posielaní bojovať na Ukrajinu.

Putin na záver konferencie povedal, že so Šojguovými návrhmi súhlasí.

Poučenie z chýb

Putin povedal, že ruská armáda sa musí poučiť z problémov, ktoré ju postihli na Ukrajine, a napraviť ich, pričom prisľúbil, že armáde poskytne všetko, čo bude potrebovať na vedenie vojny, ktorá sa blíži ku koncu svojho desiateho mesiaca.

Povedal, že neexistujú žiadne finančné limity na to, čo vláda poskytne, pokiaľ ide o vybavenie a techniku.

„Nemáme žiadne finančné obmedzenia. Krajina a vláda poskytujú všetko, o čo armáda požiada,“ povedal.

Putin nie prvýkrát priznal, že povolanie 300 000 záložníkov, ktoré nariadil v septembri, neprebehlo hladko.

„Čiastočná mobilizácia, ktorá sa uskutočnila, odhalila určité problémy, ako všetci dobre vedia, ktoré by sa mali urýchlene riešiť,“ povedal.

Povolávanie vyvolalo silnú kritiku dokonca aj zo strany spojencov Kremľa, keďže sa ukázalo, že vojenské komisariáty povolávali mnoho mužov, ktorí boli fyzicky nespôsobilí alebo príliš starí, a novým regrútom chýbalo základné vybavenie, ako sú spacie vaky a zimné oblečenie.

Putin poukázal aj na ďalšie bližšie nešpecifikované problémy v armáde a uviedol, že konštruktívna kritika by sa mala brať do úvahy.

„Žiadam ministerstvo obrany, aby venovalo pozornosť všetkým civilným iniciatívam vrátane zohľadňovania kritiky a reagovalo na ňu správne a včas,“ povedal.

„Je jasné, že reakcia ľudí, ktorí vidia problémy – a pri takejto významnej a zložitej práci sa problémy vždy vyskytnú – môže byť emotívna, ale musíme počuť tých, ktorí existujúce problémy nezamlčujú, ale snažia sa prispieť k ich riešeniu.“

Bol to posledný zo série nedávnych komentárov, v ktorých Putin priznal, hoci okato, výzvy, ktorým jeho armáda čelí.

V utorok povedal bezpečnostným dôstojníkom, že situácia v štyroch regiónoch Ukrajiny, ktoré si Rusko nárokovalo ako svoje vlastné územie – čo Kyjev odmieta – je „veľmi komplikovaná“.

A 7. decembra povedal, že Rusko môže na Ukrajine bojovať ešte dlho.

Po takmer 10 mesiacoch od invázie z 24. februára Rusko okupuje obrovské územie východnej a južnej Ukrajiny na fronte dlhom približne 1 100 km (ale utrpelo sériu porážok, ktoré zmenili dynamiku vojny v prospech jeho menšieho protivníka.

Dokonca aj prokremeľskí vojnoví blogeri vyjadrili hnev a zdesenie nad výkonom ruských generálov, chaotickým priebehom mobilizácie a odstúpením územia, ktoré Rusko získalo – najmä minulý mesiac, keď sa stiahlo z Chersonu, čo mnohí považujú za najväčšiu porážku Moskvy od začiatku invázie.

Šojgu prečítal Putinovi správu, v ktorej uviedol, že ruské sily aktívne ničia vojenský potenciál Ukrajiny, a obvinil Západ, že sa snaží konflikt „preťahovať“.

Putin uviedol, že neľutuje začatie tzv. špeciálnej vojenskej operácie, pričom tvrdí, že Rusko nemalo inú možnosť, ako sa postaviť arogantným západným mocnostiam.

V stredu povedal, že Ukrajincov, ktorých zabili desaťtisíce, donútili ich utiecť milióny a zničili celé mestá, stále považuje za „bratský“ národ.

„To, čo sa deje, je samozrejme tragédia, naša spoločná tragédia, ale nie je to výsledok našej politiky,“ povedal Putin.

„Naopak, je to výsledok politiky iných krajín, tretích krajín, ktoré sa o to vždy usilovali, o rozpad ruského sveta. Do istej miery sa im to podarilo a dotlačili nás na hranicu, na ktorej sme teraz.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *