Putin tvrdí, že Západ klamal o mieri a pripravoval sa na agresiu. Rusko nemieni ustúpiť

Ruský prezident Vladimir Putin  v sobotu vo svojom novoročnom prejave k občanom znovu obvinil západné krajiny z agresie a snahy oslabiť Moskvu konfliktom na Ukrajine. Informovala o tom agentúra AP

Putin prejav predniesol z vojenskej základne, kde za ním stáli vojaci, podľa ruských médií bojujúci na Ukrajine. Jeho novoročný príhovor dosiaľ obvykle nahrávali na pozadí zasneženého Kremľa.

“Bol to rok ťažkých, nevyhnutných rozhodnutí, najdôležitejších krokov k získaniu plnej suverenity Ruska a silnej konsolidácie našej spoločnosti,” vyhlásil Putin v súlade so svojím opakovaným tvrdením, že Moskva nemala na výber a musela vyslať vojakov na Ukrajinu, pretože ohrozovala bezpečnosť Ruska.

“Západ klamal o mieri, ale pripravoval sa na agresiu, a dnes to už otvorene priznáva, bez rozpakov,” tvrdil tiež šéf Kremľa s tým, že západné krajiny “cynicky využívajú Ukrajinu a jej obyvateľov na oslabovanie a rozdeľovanie Ruska”.

Rusko zdôvodňuje inváziu na Ukrajinu tvrdením, že perzekvovala rusky hovoriacich obyvateľov východného regiónu Donbas, ktorý je od roku 2014 čiastočne pod kontrolou Moskvou podporovaných separatistov. Ukrajina a Západ takéto tvrdenia odmietajú ako nepravdivé, dodáva AP.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu povedal, že víťazstvo Ruska nad Ukrajinou je „nevyhnutné“, keď v novoročnom videoposolstve vyzdvihol hrdinstvo ruských vojakov.

Šéf obrany Moskvy, ktorý bol provojenskými hlasmi v Rusku ostro kritizovaný za neúspechy na bojisku počas 10-mesačnej kampane, povedal, že situácia na frontoch zostáva „zložitá“, a pokarhal Ukrajinu a Západ za snahu zadržať Rusko.

„Nový rok vítame v zložitej vojensko-politickej situácii,“ povedal Šojgu. „V čase, keď sú tu tí, ktorí sa snažia vymazať našu slávnu históriu a veľké úspechy, búrať pomníky víťazov nad fašizmom, stavať na piedestál vojnových zločincov, rušiť a znesväcovať všetko ruské.“

Vzhľadom na to, že na 1 000 km (600 míľ) dlhej frontovej línii pokračujú krvavé boje a Rusko si od prvých mesiacov vojny nezabezpečilo žiadne územné zisky, Šojgu povedal ruským vojakom: „Víťazstvo, rovnako ako Nový rok, je nevyhnutné.“

Šojgu tiež vyzdvihol „nesmrteľné činy, nezištnú odvahu a hrdinstvo“, ktoré preukázali ruskí vojaci bojujúci proti tomu, čo nazval „neonacizmom a terorizmom“.

Kyjev a Západ odmietli tvrdenie Ruska, že na Ukrajine bojuje proti „nacistom“, ako nepodloženú zámienku pre snahu prezidenta Vladimira Putina zmocniť sa územia a zvrhnúť Volodymyra Zelenského vo vojne nevyprovokovanej agresie.

Moskva očakávala rýchle víťazstvo v tom, čo nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“, ale oduševnený odpor Ukrajiny a miliardy dolárov západných zbraní pomohli Kyjevu zvrátiť priebeh vojny a uskutočniť sériu ohromujúcich protiútokov. Ukrajina teraz získala späť viac ako polovicu územia, ktoré Rusko obsadilo počas prvých týždňov svojej invázie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *