Putin si robí čo chce: V Bielorusku práve nasadil raketový systém, ktorý ohrozuje NATO!

Taktické raketové systémy Iskander a systémy protivzdušnej obrany S-400, ktoré Rusko nasadilo v Bielorusku, sú plne pripravené plniť svoje úlohy, uviedol v nedeľu (25. decembra) vysoký predstaviteľ bieloruského ministerstva obrany.

„Naši vojaci, posádky plne ukončili svoj výcvik v spoločných centrách bojovej prípravy ozbrojených síl Ruskej federácie a Bieloruskej republiky,“ uviedol Leonid Kasinskij, šéf Hlavného ideologického riaditeľstva ministerstva, vo videu zverejnenom na komunikačnej aplikácii Telegram.

„Tieto typy zbraní (systémy Iskander a S-400) sú dnes v bojovej službe a sú plne pripravené plniť úlohy podľa svojho určenia.“

Nie je jasné, koľko systémov Iskander – ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane – bolo nasadených v Bielorusku po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin v júni povedal, že Moskva dodá Minsku tieto systémy a systémy protivzdušnej obrany.

Tieto správy prichádzajú v čase rastúceho tlaku Moskvy na Minsk, aby pomohol jej invázii na Ukrajinu, ktorá trvá už 10 mesiacov a jej koniec je v nedohľadne.

Ruské sily využili Bielorusko ako štartovaciu plochu pre svoj neúspešný útok na ukrajinské hlavné mesto Kyjev vo februári a v posledných mesiacoch dochádza k čoraz väčšej aktivite ruskej a bieloruskej armády.

Iskander-M, mobilný riadený raketový systém s kódovým označením „SS-26 Stone“ podľa NATO, nahradil sovietsky „Scud“. Jeho dve riadené strely majú dolet až 500 km a môžu niesť konvenčné alebo jadrové hlavice.

Tento dosah siaha hlboko k susedom Bieloruska: Ukrajine a Poľsku, ktoré je členom NATO a má s Minskom veľmi napäté vzťahy.

Systém S-400 je ruský mobilný systém na zachytávanie rakiet zem-vzduch (SAM), ktorý dokáže zasiahnuť lietadlá, bezpilotné lietadlá, riadené strely a má schopnosť terminálnej obrany proti balistickým strelám.

Kasinskij tiež uviedol, že vojenské lietadlá krajiny boli upravené na prepravu „špeciálnej leteckej munície“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *