Putin si chce zajtra vziať ukrajinské územia. Zelenský odkazuje, že reakcia bude tvrdá a Rusi majú utiecť, ak chcú prežiť

Reakcia na anexiu ukrajinských území Rusmi bude tvrdá, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok. Už o deň skôr vyhlásil, že pokiaľ chcú Rusi prežiť, majú buď utiecť, alebo sa vzdať Ukrajincom. „Držte sa od našej krajiny ďalej,“ vyhlásil Zelenskyj. So svetovými lídrami tiež rokoval o ďalšej pomoci Ukrajine a ocenil rýchle odmietnutie ruských pseudoreferend.

„Sú bezvýznamné a na skutočnosti nič nemení,“ povedal Zelenskyj podľa správy zverejnenej vo štvrtok na webových stránkach Kyjeva k výsledkom pseudoreferend. Rusi sfalšovaný súhlas okupovaných území s pripojením k Rusku chcú využiť ako zámienku k anexii. „Územná celistvosť Ukrajiny bude obnovená. A naša reakcia na ruské uznanie výsledkov (pseudoreferend) bude veľmi tvrdá,“ podotkol Zelenskyj.

„Ak si niekto v Rusku myslí, že im môže ‚prejsť‘ všetko, čo robia na okupovaných územiach, ak niekto v Rusku dúfa, že svet zabudne na svoje vlastné hodnoty kvôli ďalšiemu ruskému oznámeniu anexií, potom sa mýli,“ zopakoval Zelenskyj výzvu Rusom , podobne sa vyjadril už minulý piatok.

„Ak chcete žiť, utečte. Ak chcete žiť, vzdajte sa. Ak chcete žiť, bojujte v uliciach za svoju slobodu,“ urgoval Rusov Zelenskyj. „Bojujte za to, čo je vaše! Držte sa od našej krajiny ďalej, od našej duše a kultúry,“ dodal.

Zelenskyj v stredu rokoval s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, kanadským premiérom Justinom Trudeauom či tiež s premiérkou Spojeného kráľovstva Liz Trussovou.

S Erdoganom ukrajinský prezident preberal nové možnosti spolupráce v oblasti obrany a ďalšie kroky proti ruskej agresii. Zelenskyj Erdoganovi poďakoval za pomoc s oslobodením obrancov oceliarní v Azovstale z ruského zajatia. „Velitelia z Azovstalu sú v Turecku a čoskoro sa budú môcť stretnúť s príbuznými. Pracujeme na tom,“ povedal Zelenskyj.

V rozhovore s nemeckým kancelárom Zelenskyj pripomenul, že Ukrajina stále čaká na dodanie sľubovaného protiraketového systému z Nemecka. Zároveň vyjadril vďaku nad snahou Berlína pomôcť Kyjevu s obrannou protivzdušného priestoru. So Scholzom preberal škálu tém z politického, finančného či energetického hľadiska.

Trudeau s ním hovoril o konkrétnych možnostiach, ako môže Kanada zvýšiť pomoc Ukrajine. A tiež o odmínovaní ukrajinského územia, s ktorým by mohla Kanada vďaka svojim technickým a humanitárnym zdrojom pomôcť.

„Kvôli vojne je ukrajinská pôda jednou z najviac zamínovaných na celom svete. A hoci sú na svete podobné príklady obrovskej kontaminácie mínami, musíme urobiť, čo ostatní ešte neurobili: musíme byť precedensom pre rýchle a rozsiahle odmínovanie, nenechať tento problém dekády ležať,“ povedal Zelenskyj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *