Dva ruské strategické bombardéry Tu-95MS v sprievode stíhačiek MiG-31 preleteli nad vodami Tichého oceánu, Beringovho mora a Ochotského mora. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva obrany.
NATO a Spojené štáty predtým oznámili, že očakávajú, že Rusko v najbližšej dobe uskutoční test svojich jadrových síl.
Ruské ministerstvo misiu označilo za „pravidelný let nad neutrálnymi vodami“ v súlade s pravidlami medzinárodného vzdušného priestoru. Trasu letu nespresnilo, zmienka o prelete nad Ochotským a Beringovým morom však naznačuje, že viedla blízko Japonska a USA.
Prelet lietadiel schopných niesť jadrové zbrane sa uskutočnil v čase vysokého napätia spôsobeného agresiou Ruska voči Ukrajine.
NATO, ktoré tento týždeň vykonáva cvičenie jadrovej pripravenosti, uviedlo, že očakáva, že Rusko v najbližšom čase zorganizuje vlastné jadrové cvičenie. Kremeľ dnes tieto informácie nepotvrdil. Americkí predstavitelia uviedli, že v rámci ruského cvičenia očakávajú skúšobný odpal balistických rakiet.
Prezident Vladimír Putin 21. septembra varoval, že Rusko je v prípade potreby pripravené brániť „územnú celistvosť“ Ruska všetkými prostriedkami, vrátane jadrových zbraní. Nasledujúci týždeň oznámil anexiu štyroch ukrajinských oblastí, čo Valné zhromaždenie OSN v drvivej väčšine odsúdilo ako nezákonný akt. Pripojené regióny budú podľa Putina zahrnuté pod ruský „jadrový dáždnik“.
Ruská armáda sa chystá evakuovať obyvateľov Chersonu
Rusko sa kvôli ukrajinskej protiofenzíve chystá evakuovať obyvateľov okupovanej Chersonskej oblasti. Zhodne to dnes uviedli Moskvou dosadený gubernátor oblasti Volodymyr (Vladimir) Saldo a veliteľ ruských inváznych síl na Ukrajine Sergej Surovikin. Podľa generála je vojenská situácia v oblasti napätá, nevylúčil nutnosť prijať ťažké rozhodnutia.
Šéf ruskej okupačnej správy Chersonskej oblasti Saldo oznámil, že úrady zorganizujú presun obyvateľov štyroch miest pri Chersone z pravého na ľavý breh Dnepra. Dôvodom pre toto rozhodnutie je podľa neho údajná hrozba masívneho útoku zo strany ukrajinských síl v Chersonskej oblasti. Ukrajina sa možno chystá zničiť hrádzu priehrady Kachovskej vodnej elektrárne, napísal Saldo na sociálnej sieti Telegram.
OSN: Rusko zodpovedá za väčšinu zločinov spáchaných na začiatku invázie na Ukrajinu
Moskva má podľa správy vypracovanej pre Radu OSN pre ľudské práva na svedomí prevažnú väčšinu zločinov spáchaných na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Podľa nezávislej medzinárodnej vyšetrovacej komisie existujú pádne dôvody na to tvrdiť, že v štyroch ukrajinských oblastiach sa koncom februára a v marci diali vojnové zločiny, boli tam porušované ľudské práva aj medzinárodné humanitárne právo.
„Vplyvy týchto zločinov na ukrajinské civilné obyvateľstvo sú obrovské. Straty ľudských životov idú do tisícov. Infraštruktúra je zničená v obrovskej miere,“ povedal predseda vyšetrovacej komisie OSN k Ukrajine Erik Möse. Jej členovia napríklad zistili, že ruské jednotky bez rozlišovania cieľov ostreľovali obývané oblasti, ktorých sa chceli zmocniť, alebo útočili na civilistov, ktorí sa snažili utiecť do bezpečia alebo sa vydali pre základné životné potreby. Komisia takéto incidenty vyšetruje na viacerých miestach, ide podľa nej o vzorec správania zo strany ruských vojakov.