Premiér Heger sa nevzdáva: „Musíme posilniť práva LGBTI!“ Úrad vlády zakázal komentovanie počas tlačovky

Premiér Eduard Heger poveril nového ministra spravodlivosti Viliama Karasa, aby pripravil legislatívu na posilnenie práv LGBTI komunity. Tá dnes zažila porážku v parlamente, kedy poslanci neschválili novelu zákona, ktorá by im pomohla v partnerskou spolunažívaní.

Minister Karasa musí začať na novej legislatíve, ktorá pomôže LGBTI komunite pracovať okamžite.

Premiér Heger dnes vystúpil aj na tlačovej konferencii, kde hovoril o bezpečnosti. Úrad vlády zakázal komentovanie tejto tlačovej konferencie.

„Zvolal som dnes mimoriadnu Bezpečnostnú radu SR, ktorej členov som poveril vypracovaním konkrétnych návrhov a riešení na zvýšenie ochrany našich občanov.

Zažili sme bezprecedentný teroristický útok, pri ktorom boli zavraždení dvaja nevinní ľudia, Matúš Horváth a Juraj Vankulič, a to len preto, že patrili k LGBTI+.

Nemali by sme však opomenúť fakt, že páchateľ mal viacero cieľov. V ten deň mohol zaútočiť aj na Židov, novinárov či vládnu moc.

Išlo doslova o útok na demokraciu s cieľom rozvratu spoločnosti a destabilizácie štátu. Bol to útok na slobodnú demokratickú spoločnosť, ktorá rešpektuje rôznorodosť, a to nemôže zostať bez odozvy.

Prípad má aj globálny rozmer. Útočník sa radikalizoval na zahraničných sociálnych sieťach, na ktorých komunikoval v angličtine. Obdivoval teroristov z Nórska či Nového Zélandu.

Sociálnym sieťam vďačíme za mnohé, avšak majú veľký podiel v šírení extrémistického obsahu.

Máme národnú aj európsku legislatívu, no otázna zostáva jej efektivita v praxi. Ukazuje sa, že je neraz bezzubá a nie je to len problém Slovenska. Preto je kľúčová spolupráca na úrovni EÚ a spoločný postup voči sociálnym sieťam. Na národnej úrovni posilníme:

 vymožiteľnosť práva;

 útvar o desiatky expertov na pc kriminalitu;

 materiálno-technické vybavenie na pomoc pri odhaľovaní takejto kriminality;

 zintenzívnenie spolupráce s mobilnými operátormi;

 osvetu na školách (spolupráca polície a pedagógov);

 ochranu najzraniteľnejších skupín.

V neposlednom rade, musíme aj posilniť práva LGBTI+ komunity. Všetci naši občania bez rozdielu si zaslúžia bezpečnú, slobodnú a silnú krajinu, v ktorej nás bude viac spájať ako rozdeľovať. A na tom budeme intenzívne pracovať.“ uviedol premiér na sociálnej sieti.

Kotlebovci sú jasne proti podpore LGBTI komunity a podľa nich podpora tohto kroku, je len ďalším krokom k adopciám detí homosexuálmi.

Tvrdia, že o pár rokov by sa postupne začali podporovať aj ďalšie „úchylnosti“ až do pedofílie. Poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár pripomenul článok z roku 2019, ktorý vyšiel v denník SME a hovorili tam o pedofílii.

Prezidentke Zuzane Čaputovej je ľúto, ako parlament zahlasoval

„Je mi ľúto, že v Národnej rade sa ani po teroristickom útoku na mladých ľudí z LGBTI+ komunity nenašlo dostatok poslancov, aby schválili zákon o partnerskom spolužití osôb rovnakého pohlavia.

Bezprostrednou reakciou na vraždu z nenávisti naša spoločnosť ukázala, že súcití s komunitou LGBTI+. Významná časť spoločnosti zároveň považuje za samozrejmé, že ľudia z tejto komunity majú byť prijatí a cítiť sa rovnako bezpečne, ako ktokoľvek z nás. Zákon o partnerskom spolužití mohol byť prvým krokom v ústrety. Som sklamaná, že napriek deklarovanej podpore poslancov, už pri hlasovaní v parlamente dostatočnú podporu nenašiel. Neviem, ako chceme prispieť k pocitu bezpečia a prijatia našich spoluobčanov, keď sa budú poslanci báť aj obyčajnej notárskej zápisnice?!

K vytvoreniu pocitu bezpečia a prijatia nepostačia iba prázdne gestá a deklarácie, ktoré nemajú koncovku. Treba aj konať. Našu spoločnosť neohrozuje láska dvoch ľudí rovnakého pohlavia, ani ich partnerský vzťah. Naša spoločnosť dopláca na ľahostajnosť a necitlivosť, keď ani takáto hrozná tragédia nepohne dostatočným počtom poslancov a poslankýň, aby urobili potrebný a správny krok. V ústrety pozostalým, komunite aj nám všetkým. Pretože útoky z nenávisti sú útokom na nás všetkých, na bazálne hodnoty tejto spoločnosti a v tomto zmysle sa nás týkajú všetkých.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *