Putin práve schválil novú doktrínu o obrane ruského sveta a posilnení spolupráce so slovanskými krajinami

Ruský prezident Vladimír Putin schválil novú doktrínu zahraničnej politiky, ktorá sa hlási k obrane tzv. ruského sveta. Pojem je používaný na zdôvodnenie intervencií v zahraničí, majú chrániť rusky hovoriace obyvateľstvo žijúce mimo Rusko.

„Ruská federácia poskytuje podporu svojim krajanom žijúcim v zahraničí pri napĺňaní ich práv, zaisťuje ochranu ich záujmov a zachovanie ich ruskej kultúrnej identity,“ uvádza sa v novoprijatej doktríne. Väzby s krajanmi v zahraničí podľa nej umožňujú Rusku „posilniť na medzinárodnej scéne jeho obraz demokratickej krajiny usilujúcej sa o vytvorenie multipolárneho sveta“.

Agentúra Tass dokument nazýva Koncepciou humanitárnej politiky Ruskej federácie v zahraničí. Hlavné smery tejto politiky určuje prezident.

Putin už niekoľko rokov hovorí o podľa neho tragickom osude približne 25 miliónov etnických Rusov, ktorí sa po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 ocitli mimo Rusko v novo vzniknutých nezávislých štátoch. Samotný rozpad ZSSR označuje za geopolitickú katastrofu.

Podľa novej politiky by Rusko malo posilniť spoluprácu so slovanskými krajinami, Čínou, Indiou a štátmi Blízkeho východu, Latinskej Ameriky a Afriky. Moskva by podľa nej mala ďalej prehlbovať vzťahy s Abcházskom a Južným Osetskom – dvoma gruzínskymi regiónmi, ktoré Moskva po vojne s Gruzínskom v roku 2008 uznala za nezávislé – a tiež s dvoma separatistickými republikami na východe Ukrajiny, samozvanou Doneckou ľudovou republikou a Luhanskou.

Tass uviedol, že Rusko má byť v zahraničí vnímané ako sociálne orientovaný štát, ktorý sa usiluje o rovnocenné partnerstvo s inými krajinami a nevmiešava sa do záležitostí iných štátov a rešpektuje záujmy rôznych hráčov na svetovej scéne.

Dokument podľa agentúry popisuje, ako by sa malo formovať vnímanie Ruska vo svete, ako treba propagovať ruské duchovné a mravné hodnoty a ruský jazyk. Hovorí aj o rozvoji medzinárodnej spolupráce v športe či cestovnom ruchu.

One Reply to “Putin práve schválil novú doktrínu o obrane ruského sveta a posilnení spolupráce so slovanskými krajinami”

  1. Europska Unia iba splna Americke prikazy. Ono to zacalo uz s Trumpom na NATO stretnuti, kedy Trump povedal clenom NATO, ze je to smutne , ze Amerika ochranuje Europu a Europa plati biliony dollarov Rusom za plyn a naftu. Taktiez dodal , ze SA to nepatri.Musite SA opytat pred kym Vas Amerika ochranuje. Jedina hrozba celemu svetu pochadza z Ameriky a Velke Britanii. Amerika vytvorila teroristov a fasistov , aby Vam mohli povedat“ Vidite vy nas potrebujete“. Amerika Vas bude ochranovat pred tym terorom, ktory oni sami vytvorili. Cim viac konfliktov vytvoria tym viac oni natom zarobia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *