Putin poslal novoročné želanie len jedinému lídrovi EÚ. Bol to náš Heger?

„Vladimir Putin poslal vianočné a novoročné želania zahraničným hlavám štátov a vlád,“ napísal dnes portál kremlin.ru. Jediným lídrom EÚ, ktorý sa dostal na zoznam pozdravov, bol maďarský premiér Viktor Orbán, známy svojím odlišným názorom na sankcie EÚ voči Rusku a prebiehajúcu vojnu na Ukrajine.

Práve túto otázku rozpitvala ruská štátna domáca tlačová agentúra Ria Novosti vo svojom článku, v ktorom analyzovala dôvody, prečo Orbán a Maďari nie sú protirusky naladení.

Podľa kremlin.ru „Vladimír Putin poslal vianočný a novoročný pozdrav predsedovi maďarskej vlády Viktorovi Orbánovi, pričom zdôraznil, že napriek zložitej medzinárodnej situácii sa vzťahy medzi krajinami naďalej vyvíjajú pozitívnym smerom. Zároveň potvrdil zámer pokračovať v spolupráci na aktuálnych bilaterálnych otázkach,“ uvádza sa na oficiálnej stránke ruského prezidenta.

Podľa maďarskej komerčnej televízie RTL Klub prijali pozdrav od Putina nasledujúce hlavy a premiéri štátov: Putin sa zúčastnil na stretnutiach s prezidentmi: Abcházska, Arménska, Azerbajdžanu, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska, Uzbekistanu, Južného Osetska, Bolívie, Brazílie, Venezuely, Vietnamu, Indie, Číny, Kuby, Nikaraguy, Srbska, Sýrie a Turecka. Orbán bol jediným lídrom EÚ, ktorému Putin zaželal šťastný nový rok. Z členských krajín NATO sa na Putinov zoznam sviatočných pozdravov dostali len Orbán a Erdogan (Turecko).

Vladimir Putin poslal blahoprajné odkazy aj bývalým hlavám zahraničných štátov a vlád, najmä Silviovi Berlusconimu, Robertovi Kočarjanovi, Nursultanovi Nazarbajevovi, Seržovi Sarkisjanovi a Gerhardovi Schröderovi, uviedla webová stránka.

Podľa index.hu ruská štátna domáca tlačová agentúra Ria Novosti uverejnila článok, v ktorom špekulovala o tom, prečo Orbán a Maďari nie sú protirusky naladení. Rozpravu začali rozborom posledného Orbánovho výroku, v ktorom tvrdil, že Ukrajina môže bojovať len dovtedy, kým USA nepodporia Kyjev peniazmi a zbraňami.

Preto za predpokladu, že Washington bude chcieť mier, bude aj mier. Poslanec Európskeho parlamentu Guy Verhofstadt povedal, že Orbán je kvôli tejto vete zradca. Ukrajina tvrdila, že Orbán chce ich porážku, ale mal by presvedčiť Rusov, aby ukončili svoju agresiu. To je jediný spôsob, ako dosiahnuť mier, dodali.

Slová maďarského premiéra našli u Rusov odozvu. Ria Novosti uviedla, že Orbán sa mal postaviť na stranu Washingtonu, pričom ako príklad uviedla sovietsku intervenciu v ukrajinskom konflikte v roku 1956. Namiesto toho však Maďari patria k Rusku najpriateľskejším národom EÚ. Rusko podľa nich očakávalo, že Budapešť sa stane hlavným mestom rusofóbie ako Varšava alebo Tallin.

Orbán sa podľa nich nezmenil. Je to národne konzervatívny, antikomunistický a kresťanský politik. Ria Novosti tiež zdôraznila, že Orbán a jeho vláda sledovali národné záujmy a vzdorovali aj krajinám mocnejším ako Maďarsko. Noviny naznačili, že Rusko sa malo usilovať o spojenectvo s krajinami, ktoré prejavujú sebaúctu. „Existuje maďarský nacionalizmus a úzky nacionalizmus. Veľký rozdiel, treba to pochopiť,“ dodali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *