Putin bude šalieť! Ukrajinci získajú do tohto dátumu späť Krym, tvrdí americký generál

Bývalý veliteľ americkej armády v Európe je presvedčený, že Ukrajina získa späť Krym do konca augusta tohto roku, ak jej bude poskytnutá sľúbená pomoc a ak Západ zachová sankcie uvalené na Rusko.

Generál Hodges predpokladá, že oslobodenie polostrova, ktorý je okupovaný od roku 2014, sa uskutoční rýchlejšie, ak Washington poskytne Kyjevu presné zbrane dlhšieho dosahu.

Zbrane zo Západu prichádzajú na Ukrajinu od začiatku ruskej invázie, ktorá sa zmenila na najväčší ozbrojený konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny. Amerika poskytla Ukrajine najviac vojenského vybavenia a finančnej podpory.

Americký prezident Joe Biden zastáva názor, že Washington bude Kyjevu pomáhať tak dlho, ako to bude potrebné.

Denník The Wall Street Journal 22. decembra s odvolaním sa na oficiálnych predstaviteľov uviedol, že prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden nedosiahli počas návštevy ukrajinského lídra vo Washingtone svoje ciele.

Podľa novín administratíva amerického prezidenta plánovala rokovať o diplomatickom spôsobe riešenia konfliktu na Ukrajine a Zelenskij opäť požiadal o dodanie silnejších zbraní, s čím Biden nesúhlasil.

Kremeľ zastáva názor, že mier nie je možný, kým Ukrajina neuzná anexiu štyroch okupovaných regiónov Luhanska, Donecka, Chersonu a Záporožia Ruskom. Pod hlavňami ruských zbraní sa tam organizovali pseudoreferenda, ktorých výsledky boli vopred určené v Moskve.

Rusko nenazýva svoje kroky proti Ukrajine vojnou, ale „špeciálnou vojenskou operáciou“, ktorá sa uskutočňuje s cieľom „ochrániť rusky hovoriace obyvateľstvo“ pred „neonacistickou vládou“ v Kyjeve.

Podľa šéfa ruských žoldnierov sa každý dom v Bachmute rovná pevnosti.

Ruskí vojaci už niekoľko týždňov bojujú o jeden dom v Bachmute v ukrajinskom Donbase, uviedol pre RIA Novosti šéf ruských žoldnierov Jevgenij Prigožin. Každý dom v Bachmute sa rovná pevnosti, povedal Prigožin, a mesto, pre ktoré Rusko používa sovietsky názov Artemovsk, je pretkané hustou sieťou obranných línií. Ruská armáda sa pokúša dobyť Bachmut už takmer osem mesiacov, ale postupuje veľmi pomaly.

„Artemovsk, to je pevnosť v každom dome. Naši chlapci bojujú o každý dom, niekedy aj viac ako jeden deň. Niekedy celé týždne o jeden dom,“ opísal boje v Bachmute Prigožin, zakladateľ súkromnej vojenskej spoločnosti Wagner (v ruskom preklade Vagner). Ruskí vojaci podľa neho postupujú dom za domom.

Kyjev obviňuje ruského generála a admirála z ostreľovania civilných cieľov

Ukrajinská tajná služba SBU obvinila v neprítomnosti veliteľa ruských strategických bombardérov generála Sergeja Kobylasa a bývalého veliteľa Čiernomorskej flotily admirála Igora Osipova v súvislosti s bombardovaním a ostreľovaním civilných cieľov na Ukrajine. Oznámili to dnes ukrajinské médiá.

„Vyšetrovatelia SBU zhromaždili kvalitné dôkazy proti dvom členom ruského vrchného velenia, ktorí nesú zodpovednosť za zničenie civilných objektov,“ uviedla služba vo vyhlásení. Obaja ruskí predstavitelia sú podozriví z plánovania, prípravy, rozpútania a vedenia útočnej vojny a z porušenia územnej celistvosti a nedotknuteľnosti Ukrajiny. Ide o prvé obvinenia vznesené priamo Ukrajinou v súvislosti s útokmi na civilné ciele.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *