Putin ponúkol Európe viac plynu. Nemecko to rázne odmietlo

Rusko je ochotné dodať do Európy počas jesene a zimy dodatočné objemy zemného plynu, a to nepoškodenou vetvou plynovodu Nord Stream, alebo cez Turecko, uviedol v stredu ruský prezident Vladimír Putin na energetickom fóre v Moskve.

Podľa agentúry AP sa návrh týka plynovodu Nord Stream 2. Nemecko, kam plynovod vedie, návrh odmietlo.

„Dobrý pokus,“ okomentovala Putinove slová hovorkyňa nemeckej vlády Christiane Hoffmannová. Pripomenula, že Putin sa podobným spôsobom už vyjadril skôr. „Nezávisle na možnej sabotáži oboch plynovodov vidíme, že Rusko už nie je spoľahlivým dodávateľom energie. A že ani pred poškodením Nord Streamu 1 v ňom žiadny plyn neprúdil,“ oznámila Hoffmannová novinárom podľa AP. Pripomenula, že Rusko dodávky zastavilo samo vo svojich politických hrách.

„Takže nemáme dôvod veriť, že by sa to zmenilo,“ dodala, pričom vylúčila možné využitie Nord Streamu 2.

Jeho spustenie zastavil tesne pred inváziou Ruska na Ukrajinu nemecký kancelár Olaf Scholz.

Putin podľa ruskej agentúry TASS dodal, že lopta je teraz na strane Európskej únie.

Zo sabotáže na plynovodoch majú podľa neho prospech hlavne Spojené štáty, Poľsko a Ukrajina. „Veď stúpa geopolitický význam ostatných plynovodov, ktoré vedú cez územie Poľska a Ukrajiny,“ povedal Putin podľa agentúry Interfax. „A prospech z toho majú samozrejme aj Spojené štáty, ktoré teraz môžu dodávať energetické suroviny za vysoké ceny,“ dodal Putin pri vystúpení na energetickom fóre v Moskve.

USA skoršie podobné Putinove obvinenia odmietli.

Štyri septembrové úniky plynu z Nord Stream 1 a jeho poškodenie vyšetrujú Švédsko a Dánsko, pretože sa stali v ich ekonomickej zóne v Baltskom mori. Švédsko uviedlo, že má „silné podozrenie“ na sabotáž. Súčasne povedalo, že výsledky vyšetrovania nebude zdieľať s Ruskom.

Na energetickej konferencii, ktorá tento týždeň prebieha v Moskve, Putin tiež povedal, že Rusko by mohlo dodávky plynu určené pre Nord Stream presmerovať cez Turecko a v krajine vytvoriť najväčší plynárenský uzol pre Európu. EÚ sa pritom snaží od ruského plynu úplne odstrihnúť a zdroje hľadá inde. Vlani tvorili 45 percent dodávok plynu do EÚ dodávky z Ruska, tento rok v lete to bolo len 10 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *