Putin má problém! USA posielajú do Európy jadrovú ponorku, ktorá dokáže nastoliť apokalypsu

Podľa početných správ najväčšia jadrová ponorka na svete USS Rhode Island minulý týždeň opustila prístav Gibraltár na južnom pobreží Španielska a naposledy bola videná, ako vpláva do Stredozemného mora. Britský denník Daily Express uviedol, že jadrová ponorka „údajne mieri k Čiernemu moru“.

Talianske noviny la Repubblica uviedli, že USS Rhode Island, ktorá priplávala do Gibraltáru 1. novembra, vstúpila do Stredozemného mora v piatok. Balistická ponorka triedy Ohio s jadrovým pohonom môže niesť 24 rakiet Trident II schopných zasiahnuť ciele vzdialené 18 tisíc kilometrov.

„Rhode Island“ sa vynára v Gibraltári vyzbrojená medzikontinentálnymi raketami a stovkami jadrových hlavíc. Na misii, ktorá má Kremeľ varovať,“ napísal denník La Repubblica.

Začiatkom tohto týždňa vyhlásil kapitán John Craddock, veliteľ 69. úlohového zoskupenia amerického námorníctva:

„Návšteva Rhode Islandu v prístave na Gibraltári posilňuje náš železný záväzok voči našim spojencom a partnerom v regióne.

„Spojené štáty a Spojené kráľovstvo zdieľajú silnú históriu spolupráce prostredníctvom cvičení, operácií a kooperačných aktivít, ako je táto, ktoré posilňujú naše spoločné schopnosti a partnerstvo.

„Komplexnosť, smrtiaca schopnosť a taktická odbornosť Rhode Islandu stelesňuje efektivitu a silu ponorkových síl.“

Príchod USS Rhode Island do Stredozemného mora prichádza po tom, čo ruská ponorka Generalissimus Suvorov v rámci cvičnej misie odpálila z Bieleho mora balistickú raketu Bulava.

Ponorky triedy Ohio môžu nepretržite hliadkovať ako vysoko účinný nástroj jadrových odstrašujúcich síl NATO a mohli by zamieriť na strategickú pozíciu blízko Čierneho mora.

Ukrajina nikdy neodmietala rokovať s Ruskom, povedal poradca Zelenského kancelárie

Ukrajina nikdy neodmietala rokovať s Ruskom a jeho vyjednávacia pozícia je známa, uviedol poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak. Kyjev je podľa neho pripravený na rozhovory s budúcim ruským vodcom, nie s Vladimirom Putinom.

Podoljak takto na twitteri reagoval na sobotný článok denníka The Washington Post. Ten napísal, že vláda amerického prezidenta Joea Bidena súkromne nabáda predstaviteľov Ukrajiny, aby dali najavo ochotu rokovať s Ruskom a upustili od verejného odmietania mierových rozhovorov, pokiaľ bude ruský prezident Vladimír Putin pri moci. Podľa zdrojov, na ktoré sa článok odvoláva, nie je cieľom požiadaviek amerických úradníkov dotlačiť Ukrajinu k rokovaciemu stolu, ale snahou zabezpečiť, aby si Kyjev udržal podporu ďalších krajín, ktoré čelia obavám voličov z pokračovania vojny niekoľko ďalších rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *