Giorgia Meloni, ktorá tento víkend vyhrala talianske voľby a podľa všetkého sa s určitosťou má stať talianskou premiérkou, svojimi vyhláseniami desí progresívnych ale aj proeurópskych politikov.
Meloniová sa častokrát kritický pozerá na LGBTI komunitu či migráciu z Afriky do Európy.
V jednom zo svojich vyhlásení sa pýta, prečo je tradičná rodina nepriateľ.
„Prečo je rodina nepriateľ? Prečo je rodina tak strašidelná? Na všetky tieto otázky existuje jediná odpoveď. Preto to nás definuje. Pretože to je naša identita. Pretože všetko, čo nás definuje, je teraz nepriateľom pre tých, ktorí by chceli, aby sme už nemali identitu, aby sme boli jednoducho spotrebiteľskí otroci. “ hovorí v prejave budúca talianska premiérka Meloniová.
„A tak útočia na národnú identitu, útočia na náboženskú identitu,…,útočia na rodinnú identitu. Nemôžem sa definovať ako Talianka, Kristína, žena, matka, nie! Musím byť občan x, pohlavie x, rodič 1, rodič 2. Musím byť číslo.“ hovorí s tým, že keď už človek stratí identitu, stane sa dokonalým otrokom.
Poslechněte si narativ vítězky voleb Meloniové o osobní, rodinné, národní identitě.
A pak narativ Centra proti hybridním hrozbám o středoevropské identitě, zde:https://t.co/SBXGV3tNbo
Dobré pro odhad, zda vás moje tweety budou spíš těšit či štvát✌️Ondřej Dostál@dostalondrej pic.twitter.com/QpiFUAvr9z
— Gizmoo (@GizmooCZ) September 27, 2022
„Od Talianov prišiel jasný odkaz pre stredopravicovú vládu vedenú Bratmi Talianska,“ povedala nadšená politička Giorgia Meloniová v okamihu, keď už boli výsledky volieb v podstate jasné. Podľa svojich slov je pripravená vládnuť. Zahraničné médiá a pozorovatelia ale pred Meloniovou tiež varujú. Dôvodom je inklinácia strany aj samotnej líderky ku krajnej pravici.
Už v 15 rokoch, konkrétne v roku 1992, totiž Meloniová vstúpila do Frontu mladých, teda do mládežníckej organizácie fašistického Národného sociálneho hnutia. To založili priaznivci diktátora Benita Mussoliniho. Zdvihnutý prst majú komentátori aj na jej strane Bratia Talianska. Niektorí z členov partaje totiž dávali najavo svoje krajne pravicové názory.
Na druhú stranu sa už niekoľko rokov snaží od krajnej pravice a fašizmu dištancovať. „Talianska pravica odovzdala fašizmus pred desiatkami rokov dejinám a jednoznačne odsúdila potlačenie demokracie a hanebné protižidovské zákony,“ povedala Meloniová počas letnej volebnej kampane. Jedného zo svojich zákonodarcov, ktorý vyzdvihoval diktátora nemeckej tretej ríše Adolfa Hitlera, potom bez milosti vylúčila zo strany.
Na čom však jasne lipnú, je silne konzervatívna pravicová politika. Podľa svojich slov tak zastáva tradičné kresťanské hodnoty, čo sa odráža aj na jej vzťahu k sexuálnym menšinám. Meloniová je kritická voči posilňovaniu práv LGBT komunity, zároveň tiež odmieta interrupcie. Nie nadarmo ju médiá prirovnávajú k nestorovi maďarskej politiky a tamojšiemu premiérovi Viktorovi Orbánovi.
Dlhodobo tiež zastáva silnú protiimigračnú rétoriku. Pred rokmi dokonca prišla s tvrdením, že utečenci z Afriky či Blízkeho východu mieria do Európy kvôli tomu, aby tu „nahradili existujúcu populáciu“. „Musíme pochopiť, že za vlnou nekontrolovanej imigrácie nie je žiadna epizódna nádej pre ľudí žiť v Európe. Je to organizované,“ vyhlásila Meloniová, pričom prstom ukázala na známeho finančníka Georgea Sorosa, ktorého z toho často obviňujú zástancovia konšpiračných teórií.