Poľsky premiér sa pustil do Leyenovej: Je toto Európa, ktorú chceme? Že eurokrati z Bruselu diktujú, aká má byť vláda v krajinách?!

Poľský premiér Morawiecki sa pýta: „Je toto Európa, ktorú chceme? … Že eurokrati v Bruseli diktujú, aká má byť vláda?“

Poľský premiér Mateusz Morawiecki označil za „škandalózny“ komentár predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, že EÚ má „nástroje“, ako rokovať s členským štátom, ak sa veci „uberajú ťažkým smerom“.

Na štvrtkovej konferencii na Princetonskej univerzite bola von der Leyenová opýtaná na kandidátov v nedeľných parlamentných voľbách v Taliansku, ale do svojej odpovede zahrnula aj Poľsko a Maďarsko.

„Ak sa veci budú uberať ťažkým smerom – a ja som hovorila o Maďarsku a Poľsku – máme na to nástroje,“ povedala von der Leyenová v jasnej narážke na možnosť Komisie obmedziť finančné prostriedky pridelené vládam EÚ, ak sú považované za porušujúce zásady právneho štátu.

„Vyhlásenie von der Leyenovej bolo škandalózne,“ povedal Morawiecki v sobotu v poľskom meste Świdnik, informovala štátna tlačová agentúra PAP. „Povedala, že Brusel má nástroje, ako Taliansku ukázniť, ak vytvorí vládu, ktorá nebude Bruselu naklonená,“ citovala ho.

„Je toto Európa, ktorú chceme? … Aby eurokrati v Bruseli diktovali, aká má byť vláda?“spýtal sa Morawiecki. „To nie je právny štát, to je diktát a absencia právneho štátu,“ dodal premiér.

Komisia uložila Poľsku niekoľko „milníkov“ v oblasti právneho štátu vrátane reformy kontroverzného disciplinárneho režimu sudcov, aby Varšava získala prístup k peniazom z fondu EÚ na obnovu po pandémii covidu. Rada EÚ tento plán podpísala v júni. Európski sudcovia koncom augusta Radu kvôli jej rozhodnutiu zažalovali s tým, že neboli rešpektované rozsudky Európskeho súdneho dvora.

Pokiaľ ide o Maďarsko, Komisia 18. septembra navrhla znížiť sumu 7,5 miliardy EUR z fondov EÚ pridelených Budapešti kvôli obavám o dodržiavanie zásad právneho štátu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *