Slovenská polícia na sociálnych sieťach varuje, že falošné volania po mieri sú skrytým nástrojom ruskej propagandy.
„Odbor komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru v rámci monitorovacej činnosti dlhodobo zaznamenáva konkrétnu komunikačnú stratégiu vplyvných záujmových skupín a jednotlivcov pôsobiacich v rámci Slovenskej republiky. Tieto skupiny pravidelne šíria názory týkajúce sa žiadostí o mier na Ukrajine. Na prvý pohľad ide o racionálnu požiadavku. Napriek tomu sa za jej významom skrýva viac, ako by si štandardný užívateľ sociálnych sietí vedel predstaviť.“ uvádza v úvode polícia.
„Uvedené vplyvné skupiny a jednotlivci v skutočnosti reprezentujú záujmy Ruskej federácie v slovenskom informačnom priestore. Vzhľadom na svoje spoločenské postavenie ako aj možný dopad ich krokov v demokratickej časti Európy zvolili premyslenú taktiku šírenia svojej podpory Ruskej federácie. Na prvý pohľad volajú pravidelne po mieri, avšak ich všetky ďalšie komunikačné aktivity jednoznačne smerujú k podpore Ruskej federácie. Z ich následných vyjadrení je zrejmé, že volanie po mieri je v skutočnosti žiadosťou o kapituláciu Ukrajiny.“ dodáva ďalej v statuse polícia.
Polícia tvrdí, že ak by sa Ukrajina vzdala, znamenalo by to jej likvidáciu ako suverénneho štátu „Kapitulácia Ukrajiny by s veľkou pravdepodobnosťou viedla k jej likvidácii ako suverénneho štátu, čo vo svojich stanoviskách vplyvné záujmové skupiny a jednotlivci už zámerne nedodávajú. Stratégiu “volania po mieri” si zvolili z dôvodu, aby ich pravé úmysly neboli explicitne odhalené. Ide o premyslenú komunikačnú stratégiu.“
„Zaujímavé výsledky priniesol aj monitoring sociálnych sietí počas uplynulého víkendu. Zatiaľ čo pri odhalení masových hrobov na Ukrajine slovenskí vplyvní komunikátori prinášali rôzne alternatívne pohľady, konšpirácie, alebo sa téme vôbec nevenovali, pri útoku na Kerčský most sa predháňali v kritike predlžovania vojenského konfliktu. Do kontrastu boli postavené posmešné reakcie na prípady zabitých civilistov na Ukrajine a miestami hysterické vyjadrovania ľútosti nad zničeným mostom.“
„Z technického hľadiska môžeme považovať prerušenie akejkoľvek významnej infraštruktúry za cestu k mieru, keďže dochádza k oslabovaniu niektorej zo strán konfliktu. Preto tí, ktorí po mieri volajú pravidelne, by mali prejavovať iné emócie. Víkendový prípad ich komunikačnú stratégiu odhalil v jasnom svetle, keď sa po čiastočnom znovuotvorení mosta tešili z pokračujúcich dodávok pre armádu Ruskej federácie.“
„Falošné volania po mieri sú skrytým a významným nástrojom ruskej propagandy v Slovenskej republike. Jej cieľom je neodhaľovať podporu Rusku v prvom momente, ale prostredníctvom pozitívne citovo zafarbeného slova naznačovať túžbu po ukončení vojny, za čím sa neskrýva nič iné, ako skrytá podpora Ruskej federácie. Ide o mimoriadne nebezpečnú komunikačnú stratégiu, ktorá je hlboko zakorenená v časti slovenskej populácie vďaka vplyvným záujmovým skupinám a jednotlivcom. Tí pri masovom šírení takejto propagandy sledujú buď ciele Ruskej federácie na Slovensku alebo vlastné ciele, keďže vedia, že takýmto spôsobom dokážu osloviť časť populácie.“