Polícia sa už zaoberá rozhovorom Kotlebu s otcom strelca zo Zámockej. Kotleba takto reagoval

Šéf ĽSNS Marian Kotleba dnes urobil rozhovor s otcom strelca zo Zámockej ulici, ktorý chladnokrvne zastrelil dve osoby z LGBTI komunity a neskôr sa k tomu v liste priznal. Polícia tento trestný čin bude vyšetrovať ako teroristický útok.

Polícia potvrdila, že sa daným rozhovorom Mariana Kotlebu s otcom strelca bude zaoberať, avšak podrobnejšie informácie nebudú poskytovať. Marian Kotleba si momentálne odpykáva podmienku za podporu extrémizmu, kedy daroval trom chudobným rodinám šeky v hodnote 1488€ a súd v tom videl skryté symboly.

„Určite som v rozhovore s pánom Krajčíkom neprekročil hranicu slobody prejavu. Ak sa slniečkárom infiltrovaným v polícii nepáči, že som sa odvážil povedal aj svoj názor, to je ich problém, ale tým to končí. Tragédiu, ktorá sa stala, som jasne odsúdil, ale to neznamená, že si teraz nepoviem na akúkoľvek tému môj osobný názor. Či sa to polícii páči alebo nie.“ povedal pre plenum.sk Marian Kotleba.

19 ročný strelec Juraj, ktorý mal pred bratislavským LGBTI podnikom Tepláreň zastreliť dvoch mužov zanechal na rozlúčku list, z ktorých slov doslova mrazí. Podľa doterajších informácii mal Juraj napísať aj manifest, v ktorom hovoril o nenávisti k menšinám, homosexuálom či k židom.

Juraj sa po chladnokrvnej vražde dvoch mužov sám zastrelil a čin sa po novom bude riešiť ako teroristický útok.

Šokujúce slová však prichádzajú od otca strelca Juraja, ktorého si na rozhovor pozval šéf ĽSNS Marian Kotleba v rádiu Kompas, ktoré patrí ĽSNS. Ten vyhlásil, že neverí, že jeho syn bol strelcom „Ja si to absolútne nevieme vysvetliť ten skrat, ale ja vám poviem tak, ako na rovinu, môj názor ako otca. Ako podľa toho, ako sa správal, aj v ten deň, ja tomu neverím, že to spravil…“ hovorí otec strelca.

Strelec Juraj však podľa dostupných informácii publikoval na sociálnej sieti Twitter hneď po vražde dvoch homosexuálov príspevky, kde sa vysmieval z tejto vraždy a dokonca pridal aj fotografiu topánky nad hlavou, ako dôkaz, že ide o neho.

Šéf ĽSNS Marian Kotleba dokonca v rozhovore konšpiroval o tom, že za touto streľbou môžu byť akési spravodajské hry a strelec mohol byť zneužitý či zmanipulovaný, aby to urobil. Prirovnal to k zavraždenému novinárovi a jeho snúbenici, kde tiež neverí oficiálnym informáciám „Ja to potom vidím, ako nejaké spravodajské hry, ako nejaké spravodajské služby, ako nejakú robotu špecialistov, ktorých úlohou bolo možno vytvoriť celú túto operáciu, s cieľom destabilizovať spoločnosť, alebo vytvoriť proste moment, pre nejaké veľké politické zmeny,…“ konšpiruje Kotleba v rozhovore.

Otec strelca Juraja hovorí aj o fotografii jeho už zastreleného syna, ktorý sa mal po niekoľkých hodinách od útoku sám zastreliť. Ten na fotografii, kde je jeho mŕtvy syn, vidí neprirodzenú polohu svojho syna, ktorá v ňom vzbudzuje otázniky.

Dopis, ktorý však nechal strelec Juraj na rozlúčku hovorí o tom, že mu táto tragická udalosť urobila radosť. „Sú vo mne len dve emócie. Radosť z toho, že sa mi naskytla takáto príležitosť zaútočiť na tento okupačný židovský systém a smútok z toho, že nebudem nažive na to, aby som videl svet po porážke nášho nepriateľa,“ písal Juraj v liste.

Marian Kotleba v rozhovore viackrát spomenul, že odsudzuje vraždu dvoch nevinných LGBTI ľudí. Zároveň však dodal, že niektoré prejavy ľudí, ktorí sa hlásia k LGBT komunite, sú pre neho nepochopiteľné. Hovoril o extrémoch na jednej strane a extrémoch na druhej strane.

„Nech si robia v spálni čo chcú, ale nech z toho nerobia politické otázky, politickú traumu a potrebu spoločnosti sa transformovať. To naozaj nie je v poriadku, keď sa chce dať chlap zosobášiť s ovcou,“ povedal Kotleba.

Podľa bezpečnostného analytika Radovana Bránika mohol byť pre strelca smutnou inšpiráciou aj jeho otec, ktorý kandidoval za stranu Vlasť Štefana Harabina a na internete zdieľal množstvo nenávistných postov. Ten zdieľal napríklad kritické príspevky proti prezidentke Zuzane Čaputovej či podporoval Ruskú federáciu.

V rozhovore ale Jurajov otec aj Kotleba odsúdili túto tragickú vraždu a otec strelca sa ospravedlnil obetiam pozostalých „Viem, čo cítia. To isté cítime my, naša rodina. Chcel by som rodine vyjadriť úprimnú sústrasť,“ povedal otec strelca.

Podľa otca strelca bol jeho syn Juraj nekonfliktný a úctivý  „Bol to prvorodený syn. Dali sme mu všetko, čo sme mali,“ hovorí s tým, že stratu člena rodiny ťažko prežíva najmä mladšia sestra strelca. „Syna aj dcérku sme vychovávali s najlepším svedomím a vedomím. Nikdy nie naopak. Juraj bol nekonfliktný, úctivý,“ dodáva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *