Poliaci vedeli takmer hneď, že ide o ukrajinskú raketu, čakali ale, kým sa zobudí Joe Biden

Vláda v Poľsku vedela už veľmi skoro, že raketa, ktorá dopadla na ich územie, bola vypálená z Ukrajiny a nie Ruska.

Poľskí predstavitelia ale boli v rozpakoch, ako túto informáciu oznámiť verejnosti, a čakali na Spojené štáty.

Vláda vo Varšave však čakala, kým sa zobudí prezident Joe Biden, aby mu to oznámili.

Ukrajinci odpálili dve alebo tri strely, aby zničili ruskú raketu mieriacu na dobrotvirskú elektráreň. Ch-101 však neletela priamo na cieľ, manévrovala v snahe zmiasť ukrajinskú protivzdušnú obranu a dostala sa medzi Ľvov a poľskú hranicu.

Ďalšia ukrajinská raketa, ktorá mala zničiť ruský útok však nezasiahla cieľ, zlyhal jej sebadeštrukčný systém, ktorý ju mal odpáliť ešte vo vzduchu, takže letela ďalej a dopadla do poľskej dediny.

Poliaci už vedeli skoro okamžite, že ide o raketu z Ukrajiny. Aj v čase, kedy sa písalo, že má ísť o raketu z Ruska.

Poliaci sa rozhodli počkať na informácie z Bieleho domu. Problém ale bol, že americký prezident Joe Biden spal po návrate zo summitu G20 v Indonézii.

Poľskí predstavitelia boli do tej doby vo svojich vyjadreniach veľmi opatrní, prezident Andrzej Duda vo svojom nočnom vystúpení hovoril o tom, že ide o raketu sovietskej výroby a že nie je isté, kto ju vystrelil.

Rusko chce podľa nemeckej ministerky vnútra dezinformáciami narušiť demokraciu

Rusko sa usilovne snaží dezinformáciami rozvrátiť demokratické spoločnosti, čo sa mu ale nikdy nepodarí. Dnes to po rokovaní ministrov vnútra veľkých svetových ekomomík G7 vyhlásila nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová, podľa ktorej bude Západ svoje hodnoty a ideály brániť. Štáty G7, ktorými sú okrem Nemecka aj Francúzsko, Británia, Japonsko, Kanada, USA a Taliansko, preto chcú spoločne zosilniť boj proti dezinformáciám.

Duda: Raketa sa nedala zastaviť, išlo o nešťastnú náhodu

Poľský prezident Andrzej Duda vyvrátil špekulácie o ukrajinskej rakete. „V mediálnom priestore sa objavujú nepravdivé informácie o udalostiach v Przewodóve. Všetko nasvedčuje nešťastnej náhode. Raketa bola nezastaviteľná. Pre miestnu komunitu je to ťažké obdobie,“ uviedol na Twitteri profil prezidentskej kancelárie.

Kremeľ vytvoril čiernu listinu poslancov, ktorí nesmú hovoriť do médií

Hoci za ruskú inváziu na Ukrajinu hlasovali všetci poslanci ruskej Štátnej dumy, sú medzi nimi aj takí, ktorí sú aktuálne nežiaduci. Podľa všetkého nemá zaistený prístup do médií hneď niekoľko poslancov, Kremeľ ich totiž zaradil na čiernu listinu ľudí, ktorí by podľa prezidenta Vladimíra Putina či jeho spolupracovníkov nemali k Rusom hovoriť. Dôvodom je napríklad kritika ruských síl a stratégie na Ukrajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *