Podľa Rusov hrozí pre zničený plynovod globálny konflikt medzi Západom a Ruskom! Vraj nás čaká súdny deň

Rusko má v úmysle zvolať oficiálne rokovania Bezpečnostnej rady OSN týkajúce sa incidentov s plynovodmi Nord Stream 1 a 2. Oznámila to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. Neskôr v stredu agentúra AFP vydala správu, že rokovania BR OSN k výbuchom plynovodov sa uskutočnia v piatok. Ruský denník Komsomolskaja Pravda v stredu večer napísal, že explózie na plynovode Nord Stream by mohli viesť k fatálnemu konfliktu so Západom. Zostávajú vraj možno len sekundy. Denník The Times potom tiež v stredu večer prišiel s tvrdením, že podľa britského ministerstva obrany útok spáchali Rusi.

K únikom plynu v oboch podmorských plynovodoch došlo v minulých dňoch, merania ukázali, že k poškodeniu plynovodov došlo zrejme kvôli explóziám.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes uviedol, že Kremeľ nemá s poškodením plynovodov nič spoločné. Obvinenia západných politikov v tejto veci sú podľa jeho názoru „očakávané“, ale „hlúpe“ a „absurdné“. Zastavenie toku plynovodov podľa neho nie je v záujme Ruska ani Európy. Politici západných krajín priamo explicitne Rusko z výbuchov neobvinili, ale výroky európskych aj amerických predstaviteľov to naznačujú. V stredu večer denník The Times napísal s odvolaním sa na zdroje z ministerstva obrany, že za zničením plynovodu stojí Rusko. Moskva mala na tento účel použiť špeciálny bojový podvodný dron. Podľa zdroja britského denníka boli výbuchy spôsobené výbušninami umiestnenými pred niekoľkými týždňami pod plynovodom.

Naopak Zacharovová už skôr dnes naznačila, že by za výbuchmi mohli stáť Spojené štáty. Poukázala na rozhovor prezidenta Joa Bidena zo začiatku februára tohto roku, keď povedal, že ak Rusko napadne Ukrajinu, použijú USA všetky možnosti, ako zastaviť plynovod Nord Stream 2, ktorý mal dopravovať zemný plyn z Ruska do Nemecka.

„7. februára 2022 pohrozil Joe Biden koncom Nord Streamu.“ Teraz „musí prezident USA dať definitívnu odpoveď, či Spojené štáty 25. a 26. septembra 2022 konali na základe svojej hrozby!“, uviedla Zacharovová.

Ruský denník Komsomolskaja Pravda v stredu večer napísal, že „ak sa potvrdia domnienky, že za sabotážou stoja americké a špeciálne štruktúry NATO, bude to znamenať, že Západ prešiel na priame vojenské akcie proti Rusku, na ktoré budeme musieť adekvátne reagovať. Vyzerá to, že odpočítavanie hodiny súdneho dňa, ktoré meria čas do globálneho konfliktu, už beží po sekundách“.

Poškodenie plynovodov Nord Stream v Baltskom mori spôsobili úmyselné útoky, domnievajú sa európski politici aj Európska únia. Zatiaľ nie je jasné, čo poškodenie spôsobilo, podľa Dánska bude miesto možné preskúmať najskôr za týždeň. Prevádzkovateľ plynovodného potrubia, konzorcium Nord Stream AG, dnes uviedlo, že zatiaľ nevylučuje, že sa vedenie podarí po havárii obnoviť a sprevádzkovať. Podľa nemeckej rozviedky to však možné nebude, napísali nemecké médiá.

Švédska bezpečnostná služba (SAPO) v stredu uviedla, že bude vyšetrovať nevysvetliteľné explózie a úniky z potrubia Nord Streamu v Baltskom mori a označila ich za „násilnú sabotáž.“

Lotyšský minister zahraničia Edgars Rinkévičs podľa ČTK uviedol, že týmto incidentom vstúpila Európa do novej fázy hybridnej vojny. Dánsky minister obrany Morten Bodskov poznamenal, že Rusko má v Baltskom mori silnú vojenskú prítomnosť a dá sa očakávať, „že bude ďalej špargľovať zbraňami“. O úmyselnom poškodení v utorok hovorila dánska aj švédska vláda a tiež predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Podľa šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella všetky dostupné informácie nasvedčujú tomu, že trojica únikov na plynovodoch Nord Stream nevznikla náhodou, ale je výsledkom zámerného postupu. Akékoľvek zámerné narušenie energetickej infraštruktúry v Európe podľa neho vyústi v masívnu reakciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *