Paríž je hore nohami! Desaťtisíce ľudí protestuje za vyššie platy a proti zdražovaniu (Video)

Tisíce protestujúcich, vrátane čerstvo korunovaného francúzskeho laureáta Nobelovej ceny za literatúru, sa v nedeľu vydali do parížskych ulíc, aby prejavili svoj hnev proti hryzivému rastu cien a zvýšili tlak na vládu prezidenta Emmanuela Macrona.

Pochod za zvýšenie miezd a ďalšie požiadavky zorganizovali Macronovi ľavicoví odporcovia a zapálili rozbušku toho, čo sľubuje byť pre jeho centristickú vládu nepríjemným týždňom.

Hrozí, že štrajky v doprave zvolané na utorok sa spoja so štrajkami za mzdy, ktoré už ochromili rafinérie a sklady pohonných hmôt a vyvolali chronický nedostatok benzínu, ktorý pocuchává nervy miliónom zamestnancov a ďalších motoristov závislých na svojich vozidlách, a pri čerpacích staniciach sa tvoria obrie fronty .

Macronova vláda je tiež v defenzíve v parlamente, kde v júnových parlamentných voľbách stratila väčšinu. To jeho centristickej aliancii značne sťažuje realizáciu domáceho programu proti posilneným oponentom a parlamentná diskusia o vládnom rozpočtovom pláne na budúci rok sa ukazuje ako obzvlášť náročná.

V ohnivom prejave na parížskom pochode vodca krajnej ľavice Jean-Luc Melenchon obvinil Macrona, že je „usmažený“ a že jeho vedenie uvrhuje Francúzsko do „chaosu“.

Predpovedal, že Macronovi ministri budú musieť rozpočet pretlačiť dolnou komorou parlamentu bez toho, aby dali zákonodarcom možnosť hlasovať – ​​kontroverzná vyhliadka, ktorá vyvolala hlasné bučanie davu.

Po Melenchonovom boku demonštrovala francúzska spisovateľka Annie Ernauxová, ktorá tento rok získala Nobelovu cenu za literatúru. Melenchon dvakrát porazený Macronom v prezidentských voľbách vyhlásil protest za „obrovský úspech“.

Organizátori ho označili za „pochod proti vysokým životným nákladom a nečinnosti v oblasti klímy“. Okrem výzvy k masívnym investíciám proti klimatickej kríze požadovali aj mimoriadne opatrenia proti vysokým cenám, vrátane zmrazenia nákladov na energie, základný tovar a nájomné, a väčšie zdanenie neočakávaných ziskov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *