Pápež: Vojna na Ukrajine bola možno vyprovokovaná

Pápež František sa znovu obul do Ruska za jeho akcie na Ukrajine a vyhlásil, že jeho vojská boli brutálne, kruté a divé, a zároveň pochválil „statočných“ Ukrajincov za boj o prežitie.

V texte rozhovoru, ktorý minulý mesiac viedol s redaktormi jezuitských médií, však tiež uviedol, že situácia nie je čiernobiela a že vojna bola „možno určitým spôsobom vyprovokovaná“.

„Nesmieme zabúdať na skutočné problémy, ak chceme, aby boli vyriešené,“ povedal František a medzi faktory, ktoré dávajú podnety k vojne, zaradil aj zbrojný priemysel.

„Je tiež pravda, že Rusi si mysleli, že všetko skončí za týždeň. Ale prepočítali sa. Narazili na statočný národ, ktorý sa snaží prežiť a ktorý má za sebou históriu bojov,“ dodal.

Ukrajina chce získať pomoc EÚ s dočasnými silami na uskladnenie nového zberu obilia

Európske krajiny zvážia poskytnutie dočasných sýpok Ukrajine, ktorá zápasí s nedostatkom síl pre novú úrodu obilia, uviedlo ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva.

„Naliehavo potrebujeme vybaviť dočasné sklady obilia – modulárne stavby a plastové vrecia,“ citovalo ministerstvo námestníka ministra Markijana Dmytrasevyča.

„Vlády EÚ zvážia poskytnutie takýchto dočasných skladovacích zariadení Ukrajine – vo výsledku by to malo výrazne pomôcť zachovať úrodu a zabezpečiť budúce dodávky obilia na svetové trhy,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *