Orbán tvrdo proti sankciám: „Vojnu neukončili! Rastú nám ceny!“ V Maďarsku sa preto chystajú urobiť krok, z ktorého EÚ zošalie!

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil referendum o sankciách, ktoré EÚ uvalila na Rusko kvôli vojne na Ukrajine.

„O sankciách nebolo rozhodnuté demokraticky, ale rozhodli o nich bruselskí byrokrati a európske elity,“ povedal v pondelok. „Hoci na to občania Európy doplácajú, nikto sa ich na to nepýtal,“ dodal.

Orbán už niekoľko mesiacov brojí proti sankciám uvaleným na Rusko, hoci Maďarsko v Rade Európskej únie, ktorá musí tieto rozhodnutia prijímať jednomyseľne, vždy hlasovalo za sankčné balíčky.

Krajina si však dokázala vyjednať výnimku z ruského ropného embarga.

V rámci „národnej konzultácie“ bude maďarská vláda „prvou v Európe, ktorá sa bude pýtať ľudí na sankcie voči Rusku“, uviedol Orbán. Kedy sa hlasovanie uskutoční, neuviedol.

Pravicový populista často organizuje „národné konzultácie“, aby si nechal potvrdiť svoju politiku, napríklad v súvislosti s obmedzením práva na azyl.

Maďarsko by sa malo pripraviť na zdĺhavú vojnu na susednej Ukrajine. Orbán, ktorého vláda čelí prudko stúpajúcej inflácii a hroziacej hospodárskej recesii, vyzval na prímerie na Ukrajine a uviedol, že protiruské sankcie škodia európskej ekonomike.

„Môžeme povedať, že v dôsledku sankcií sa európsky ľud stal chudobnejším a Rusko nepadlo na kolená… Táto zbraň sa obrátila proti nám, Európa si sankciami strelila do nohy,“ vyhlásil Orbán v parlamente. „Čakáme na odpoveď, celá Európa čaká na odpoveď z Bruselu na to, ako dlho budeme toto robiť,“ pokračoval Orbán.

„Zavedené sankcie spôsobia obrovské škody aj Európe. V skutočnosti od vojny, čiže za pol roka Rusko zarobilo 158 miliárd eur na príjmoch zo zvýšeného exportu energií. To je viac ako celkový ročný príjem Ruska z exportu za rok 2021. Okrem toho polovicu z týchto peňazí, 85 miliárd eur zaplatili krajiny Európskej únie. Dá sa s istotou povedať, že sankcie Európanov ochudobnili a Rusko nepadlo na kolená. Táto zbraň vystrelená opačne, sankciami sa Európa strelila do nohy.

V Bruseli v júni byrokrati sľúbili, že sankcie prinesú koniec vojny. Ani dnes nevidíme koniec vojny a účty za energie rastú.  Čakajú nás voľby, celá Európa čaká na odpoveď z Bruselu na otázku, dokedy to budeme robiť. Ak to pôjde ďalej, celá Európa sa potopí. Je načase byť úprimný k našim americkým priateľom. Až kým nie je neskoro.“ napísal Orbán na sociálnej sieti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *