V Maďarsku sa v týchto dňoch objavili billboardy a plagáty, na ktorých je vyobrazená bomba s nápisom „sankcie“ a sprievodný text, ktorý varuje, že „bruselské sankcie nás zničia“. Táto kampaň sprevádza tzv. národnú konzultáciu k protiruským sankciám, ktorú v týchto dňoch rozbehla vláda premiéra Viktora Orbána.
Maďarské domácnosti dostávajú v týchto dňoch do poštových schránok obálku so sugestívne položenými otázkami „národnej konzultácie“.
Predseda poslaneckej frakcie vládnej strany FIDESZ Máté Kocsis pripustil, že prieskum je „politickým nástrojom“, ktorý vláda môže použiť pri vyjednávaní s EÚ o ďalšom osude sankcií. Kocsis uviedol, že v súčasnosti je v platnosti 11 tisíc protiruských sankcií, z ktorých najškodlivejšie sú tie, ktoré sa týkajú energetiky.
„Národná konzultácia sa týka práve týchto sankcií,“ vyhlásil Kocsis s tým, že v takých dôležitých otázkach je správne vyžiadať si mienku obyvateľov Maďarska.
Otázky „národnej konzultácie“ v Maďarsku
Súhlasíte s bruselskými sankciami týkajúcimi sa ropy?
Súhlasíte so sankciami na dodávky plynu?
Súhlasíte so sankciami na suroviny?
Súhlasíte so sankciami, ktoré sa týkajú nukleárneho paliva?
Súhlasíte so sankciami, ktoré obmedzujú turistiku?
Súhlasíte so sankciami, ktoré spôsobujú rast ceny potravín?
Sprievodnú kampaň vníma časť verejnosti ako nehoráznosť. Protiruské sankcie Európskej únie (EÚ) vo forme bomby znázorňuje totiž v čase, keď skutočné ruské bomby ničia ukrajinskú infraštruktúru, zasahujú civilné ciele a zabíjajú civilistov.
Kampaň aj konzultácie sú predmetom diskusií na sociálnych sieťach. „Beží takáto hanebná kampaň a Orbán ešte má ešte svedomie žiadať Brusel o peniaze. To si fakt myslí, že to Brusel nevidí?“ kladie si otázku diskutujúcu Erika.
„Orbán zabudol, že hlasoval za sankcie?“ pripomína Károly, že postup EÚ voči agresívnemu Rusku bol odsúhlasený aj Maďarskom.
Maďarsko však zároveň patrí ku krajinám, ktoré s predstaviteľmi Ruska, ktoré útočia na susedný štát a chce si privlastniť časť jeho územia, ďalej hovorí. Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó odletel nedávno do Moskvy, aby tam rokoval o dodávkach energie.
Napriek tomu, že maďarská vláda hlása, ako je priama zmluva s Ruskom o dodávkach plynu pre krajinu výhodná, ruská agentúra TASS informovala, že zatiaľ čo ostatní ministri EÚ rokovali v Prahe, Szijjártó si v Moskve pri Gazprome vyprosil odklad platieb za dodávky.
Orbán pred časom vyzval na zrušenie protiruských sankcií do konca roka. Hoci aj sami Rusi priznávajú, že na nich majú sankcie tvrdý vplyv, maďarský premiér sa snaží svojich občanov presvedčiť o opaku.
„Keď Brusel vnútil Európe tieto sankcie, únijní byrokrati sľúbili, že to bude Rusko bolieť. Odvtedy sa ukázalo, že sankcie spôsobili väčšie škody Európe ako Rusku,“ povedal predseda maďarskej vlády.
Orbán vyjadril presvedčenie, že ceny energií by po ukončení sankcií klesli, znížila by sa inflácia, európske hospodárstvo by nabralo na sile a vyhlo by sa hroziacej recesii.
Podľa Orbána vojna medzi Ruskom a Ukrajinou nie je lokálna, a práve sankcie z nej urobili globálnu hospodársku vojnu. „Musíme sa pripraviť na to, že vojna v našom susedstve bude pokračovať aj v budúcom roku,“ varoval maďarský premiér.