Orbán nariadil nadnárodným bohatým firmám extra odvody, z ktorých sa bude pomáhať ľuďom

Maďarská vláda zavádza pre nadnárodné spoločnosti extra odvody, ktoré pomôžu kabinetu zmierniť dopady zvyšujúcich sa cien a nutnosti prezbrojenia maďarskej armády. Oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Aké veľké odvody budú, upresní vláda vo štvrtok.

„Nariadime bankám, poisťovniam a veľkým obchodným reťazcom, energetickým a telekomunikačným firmám aj leteckým spoločnostiam, aby časť svojho extra zisku zaplatili do dvoch fondov, ktoré kabinet založil na zmiernenie dopadu zvyšovania cien pre domácnosti a pre prezbrojenie maďarskej armády. Toto nariadenie platí pre roky 2022 a 2023. Od tých, ktorí majú v tomto vojnovom období extra zisk, očakávame, že budú pomáhať ľuďom a prispejú k výdavkom štátu na obranu,“ uviedol Orbán.

Stav vojnovej hrozby

Orbánov kabinet vyhlásil od polnoci z utorka na stredu stav vojnovej hrozby. „Táto vojna znamená priebežnú hrozbu pre Maďarsko, ohrozuje fyzickú bezpečnosť, ale je tiež hrozbou pre bezpečné dodávky energií pre hospodárstvo a rodiny,“ uviedol na sociálnej sieti premiér Orbán.

Predseda vlády zdôraznil, že na vyhlásenie stavu vojnovej hrozby využila vláda právo zakotvené v maďarskej ústave.

„Kabinet zložil v utorok sľub a začal okamžite pracovať, pretože v susednej krajine zúri vojna. Je to vojna, ktorej koniec zatiaľ nikto nevidí,“ povedal Orbán. Predseda maďarskej vlády dodal, že vojna a bruselské protiruské sankcie vedú k obrovskému ekonomickému rozvratu a drastickému zvyšovaniu cien. „Svet stojí na prahu hospodárskej krízy,“ dodal.

Orbán odôvodnil zavedenie stavu vojnovej hrozby tým, že kabinet potrebuje za tejto situácie manévrovací priestor a okamžitú akcieschopnosť. „Podobne ako v prípade stavu núdze v čase koronavírusovej pandémie umožňuje stav vojnovej hrozby okamžite reagovať a všetkými možnými prostriedkami chrániť Maďarsko a maďarské rodiny. Maďarsko musí zostať mimo tejto vojny,“ konštatoval maďarský premiér.