Kadyrov chce zaútočiť na Poľsko: Uvidíte, čo s vami urobíme do šesť sekúnd

Ramzan Kadyrov, čečenský vodca a spojenec ruského prezidenta Vladimíra Putina, vyhlásil, že je pripravený zaútočiť na Poľsko a že by európska krajina mala „radšej vziať späť svoje zbrane“. 

Vo videu, ktoré v stredu na Twitteri zdieľal novinár BBC Francis Scarr, Kadyrov podľa prekladu jeho komentára hovorí, že „otázka Ukrajiny je uzavretá“ a že ho „zaujíma Poľsko“.

„Po Ukrajine, ak dostaneme povel, vám počas šiestich sekúnd ukážeme, čoho sme schopní,“ povedal Kadyrov.

Poľsko je jednou z krajín, ktoré dodali Ukrajine zbrane na obranu pred ruskou inváziou, ktorá trvá od konca februára. Kadyrovovo vyhlásenie podčiarkuje obavy niektorých poľských predstaviteľov, že by Rusko mohlo v budúcnosti potenciálne zaútočiť na Poľsko.

Zatiaľ čo Putin nedal žiadny definitívny náznak toho, či by sa mohol pozrieť nabudúce na Poľsko, námestník poľského ministra zahraničných vecí Pawel Jablonski počas rozhovoru pre Al Jazeeru zverejneného koncom marca povedal, že je „úplnou istotou“, že Putin by rád zaútočil na Poľsko.

„Zároveň sme si ale tiež celkom istí, že to (Putin) teraz neurobí, pretože je príliš zamestnaný tým, čo sa deje na Ukrajine,“ dodal Jablonski.

Na videu s čečenským vodcom, ktoré do stredajšieho večera nazbieralo takmer 25 000 zhliadnutí, Kadyrov tiež Poľsku odkazuje, aby „oficiálne prosilo o odpustenie za to, čo ste urobili nášmu veľvyslancovi“.

Kadyrov zrejme narážal na incident, ktorý sa odohral na začiatku tohto mesiaca, kedy bol ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev na akcii ku Dňu víťazstva v Poľsku zasiahnutý červenou farbou. Išlo o protest proti ruskej vojne na Ukrajine. Andrejev a jeho delegácia boli po incidente nútení opustiť oblasť.

„Nebudeme to len tak ignorovať,“ povedal Kadyrov na videu. „Majte to na pamäti.“

Nebolo bezprostredne jasné, kedy a kde bolo video natočené.