Nový Zéland končí s vojenskou pomocou Ukrajine

Vo chvíli, keď Washington pokračuje vo v podstate nekonečnom prísune zbraní a finančnej pomoci Ukrajine a keď niektorí predstavitelia obrany vyjadrujú obavy z klesajúcich vlastných zásob Pentagonu, jedna krajina hovorí, že sa vzdáva vyzbrojovaniu Kyjeva.

Nový Zéland, ktorý je jedným z partnerov pre zdieľanie spravodajských informácií „Five Eyes“, ku ktorým patria aj USA, teraz tvrdí, že už nemôže držať krok s dodávkami, o ktoré Ukrajina žiada bez toho, aby vyčerpal svoje zásoby.

„Novozélandská vláda rozšírila sankcie voči kľúčovým Rusom, ale nemôže poskytnúť ďalšiu vojenskú pomoc, pretože nemá nič, čo by Ukrajina chcela,“ píše v utorok denník The Canberra Times.

Minister obrany Peeni Henare uviedol, že jeho krajina je „pripravená poskytnúť ďalšiu smrtiacu pomoc, ak by potreby Ukrajiny zodpovedali jej zásobám“.

Najvyšší predstaviteľ obrany potom potvrdil, že v súčasnej dobe je to tak, že armáda nemôže držať krok:

Henare v utorok na otázku, či Nový Zéland zvažuje ďalšiu vojenskú podporu, odpovedal, že požiadavky nezodpovedajú „nášmu súčasnému hodnoteniu a podľa požiadaviek na stretnutiach darcov, ktorých som sa zúčastnil“.

„Na týchto darcovských schôdzkach prišli so žiadosťou a jedná sa o HIMARS, obranné systémy zem-vzduch a tiež obranné systémy zem-more,“ povedal.

Príspevok Nového Zélandu bol zatiaľ – vzhľadom na to, že ide tiež o malý tichomorský ostrovný štát – v porovnaní s európskymi krajinami skromný a zameriaval sa na obranné vybavenie, ako sú napríklad nepriestrelné vesty.

„Keby išlo o veci, ktoré by sme si mali zaobstarať, trvalo by to roky, ale to nám nebránilo v poskytovaní vojenskej pomoci,“ komentovala tento týždeň logistické problémy pri robení a následnej preprave zbraní do zahraničia premiérka Jacinda Ardern.

Ako významný spojenec Spojených štátov, ktorý nie je členom NATO, a hlavný partner pre zdieľanie spravodajských informácií však Nový Zéland bezpochyby pomáha americkej misii na podporu ukrajinských síl v tejto oblasti. Rovnako sľubuje ďalšie sankcie a zvyčajne sa podpísal pod akékoľvek nové protiruské sankcie USA a EÚ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *