Novak Djokovič je známy ako odporca systému. Aj to bol dôvod, prečo si nenechal vnútiť génové injekcie a nedostal ani falošné potvrdenie ako mnohí iní.
Radšej sa vzdal aj niektorých zápasov v krajinách, ktoré vyžadovali platný kovidový pas. Tento zásadový prístup má jasné pozadie, ktoré ho naučilo nedôverovať politike tých, čo riadia svet a jeho rodnú krajinu priviedli do vojny, ktorú sám zažil ako dieťa.
V roku 1999 žil so svojou rodinou na druhom poschodí belehradského bytu. Vtedy na vlastnej koži zažil, ako vyzerá agresívna politika NATO.
„Už sme takmer spali, keď zrazu zaznel obrovský výbuch. Moja mama vyskočila, udrela si hlavu o kúrenie a omdlela. Plakali sme kvôli bombám a kvôli tomu, že moja matka nereagovala. Nevedeli sme, čo sa deje.“ Takto sa vyjadril špičkový tenista Novak Djokovič v rozhovore s Grahamom Bensingerom .
Keď sa jeho matka prebrala, rodina rýchlo opustila dom. Nebolo tam žiadne pouličné osvetlenie, všetko bolo zatvorené. Výbuchy boli také hlasné, že sa navzájom nepočuli, keď na seba kričali.
Djokovič sa potkol a spadol. Pozrel sa hore a videl, ako lietadlo stealth zhadzuje bomby a otriasa zemou pod jeho nohami.
„Je to zrejme jeden z najtraumatickejších zážitkov, ktoré som ako dieťa zažil. Ako je možné, že veľké krajiny spoločne bombardujú také malé krajiny, bezmocných ľudí na uliciach a všetko ničia? Nedokázal som to pochopiť,“ povedal tenista.
„Je to najvyššia krutosť,“ zdôraznil a dodal, že je veľmi nahnevaný, rovnako ako všetci ostatní občania Srbska.
„Ale pracoval som na sebe a na tých emóciách, aby som odpustil, pretože človek musí odpustiť. Láska je odpustenie. A to je moja životná filozofia,“ dodal Djokovič.
NATO bombardovalo suverénnu krajinu a proti civilistom použilo kazetové bomby a ochudobnený urán. Nazývalo to „humanitárnym bombardovaním“. Činnosť NATO v krajinách ako Afganistan, Juhoslávia, Irak a Líbya ukazuje, že NATO nie je obrannou alianciou.
NATO zhadzovalo bomby na Juhosláviu 78 dní, pričom zabilo viac ako 2 000 civilistov a vyhnalo 250 000 ľudí…