Niečo sa deje! Bielorusi mobilizujú armádu na hraniciach. Putin poženie vojnu do ďalšej krajiny, vyhlásila šéfka americkej tajnej služby

Ruský prezident svoj inváziu neskončí na Ukrajine ani na Donbase a je odhodlaný vybudovať pozemný koridor do moldavského Podnesterska.

Vyhlásila to práve riaditeľka americkej tajnej služby Avril Hainesová, ktorú cituje tlačová agentúra AFP. „Domnievame sa, že prezident Putin sa pripravuje na dlhotrvajúci konflikt na Ukrajine, počas ktorého chce dosiahnuť aj ciele mimo Donbasu,“ povedala.

„Putin s najväčšou pravdepodobnosťou usudzuje, že Rusko má väčšiu schopnosť a ochotu podstupovať výzvy než jeho protivníci, a zrejme sa spolieha na to, že odhodlanie USA a EÚ bude slabnúť, keď sa zhorší nedostatok potravín a narastie inflácia aj ceny energií,“ vyhlásila ďalej Hainesová.

Bielorusko nasadilo v južnej časti krajiny jednotky špeciálnych síl, uviedol v utorok podľa ruskej agentúry TASS náčelník generálneho štábu bieloruskej armády Viktar Hulevič.

„Musíme reagovať na zoskupenie až 20-tisíc vojakov, ktoré vytvorili v južnom smere ukrajinské ozbrojené sily,“ povedal vo vyhlásení Hulevič.

Napriek bieloruskej južnej hranici v prvých dňoch ruskej invázie na Ukrajinu do napadnutej krajiny prúdili ruské vojská a v Kyjeve tak teraz panujú obavy, že by sa Minsk mohol rozhodnúť k ešte väčšej podpore Moskvy v súčasnej vojne.

Šéf bieloruského generálneho štábu okrem toho uviedol, že bezpečnostné hrozby pre Bielorusko predstavuje aj zvyšujúca sa vojenská prítomnosť USA a ich spojencov pri bieloruských hraniciach. Hulevič vyhlásil, že „zoskupenie“ vojakov USA a ich spojencov sa za posledného pol roka viac ako zdvojnásobilo.