AKTUÁLNE: Ukrajina zastavuje prepravu ruského plynu do Európy

Cez stanicu Sochranovka do Európy mieri asi tretina objemu prepravovaného ruského plynu. Časť exportu bude možné presmerovať, uviedla agentúra Bloomberg.

Dodávky cez Sochranovku majú byť prerušené v stredu o siedmej ráno. Ako dôvod uviedli Ukrajinci komplikácie spôsobené bojmi na Ukrajine.

„Spoločnosť GTSOU opakovane informovala (ruskú plynárenskú spoločnosť) Gazprom o ohrození dodávok kvôli činnosti ruských okupačných síl a žiadala o ukončenie zásahu do nášho zariadenia. Tieto naše upozornenia ale boli ignorované,“ uviedla ukrajinská spoločnosť.

Súčasná situácia podľa GTSOU znemožňuje prepravu plynu cez meraciu stanicu Sochranovka a kompresorovú stanicu Novopskov nachádzajúcu sa na okupovaných územiach. Novopskov je prvou kompresorovou stanicou v Luhanskej oblasti. Tá je tranzitnou cestou pre zhruba 32,6 milióna kubických metrov plynu denne, čo zodpovedá takmer tretine celkového objemu ruského plynu prepravovaného cez Ukrajinu do Európy.

Gazprom podľa ruských médií uviedol, že na prerušenie prepravy ruského plynu cez stanicu Sochranovka nie je žiadny vecný dôvod. Ukrajina vraj Rusmi o plánovanom prerušení tranzitu cez stanicu Sochranovka informovala a navrhla presun tranzitu na stanicu Sudža, ktorá sa nachádza na území kontrolovanom Ukrajinou.