Neúcta na LGBTI pochode v Bratislave? Juraja označili za muža: „Juraj bol nebinárny! Nebol muž!“ kričali z davu

O obrovskú hanbu a plačúci krik sa na pochode pre podporu LGBTI po tragickej streľbe postarala riaditeľka strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová.

Tá totiž vystúpila na pódiu spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, aby odsúdili nenávisť voči LGBTI komunite.

Keď Porubänová začala svoj prejav, označila dvoch zastrelených ako mužov. Z davu sa však ozvalo plačúce, že Juraj nebol muž, ale bol nebinárna osoba.

Čo je to nebinárna osoba? „Nebinárny rod (iné názvy: nebinárne pohlavie, genderqueer; angl. non-binary [gender]) je rodová identita, ktorá sa vymyká z klasického binárneho systému (žena a muž). Non-binary osoba sa necíti ani ako žena, ani ako muž.“ uvádza Wikipedia.

Riaditeľka sa okamžite ospravedlnila s tým, že to nemohla vedieť.

Polícia upozorňuje, že monitoruje nenávistné prejavy voči menšinám na sociálnych sieťach. Na stránke Hoaxy a podvody na Facebooku uverejňujú totožnosť osôb, ktoré verejne šíria nenávistné komentáre voči LGBTI.

„V súvislosti s dvojnásobnou vraždou na Zámockej ulici v Bratislave monitorujeme sociálne siete, kde zaznamenávame nárast počtu nenávistných statusov, a to nielen voči sexuálnym menšinám.

Všetky podnety vyhodnocujeme a pokiaľ existuje podozrenie zo spáchania trestného činu, konkrétne archivované údaje sú odstupované na NAKA, do ktorej pôsobnosti patria extrémistické trestné činy.“ uvádza polícia.

Bratislavské ulice včera opäť zaplnila LGBTI komunita, ktorá reaguje na nedávnu vraždu dvoch homosexuálov. Akcia niesla názov Zostávame v uliciach -Antifašistický pochod mestom

Protestná akcia vyjadrila podporu LGBTI komunite a odmieta queerfóbiu, rasizmus, nacionalizmus, antisemitizmus a fašizmus. 

Skandujúci dav sa po akcii presunul pred parlament, kde sa niektorí protestujúci snažili dostať cez policajtov.

Rečníci na podujatí mali aj svoje požiadavky. Spolok, ktorý si hovorí LIGHT žiada zmeny zákona, ktoré zaručia LGBTI komunite či homosexuálom všetky práva vyplývajúce z európskych a medzinárodných ľudskoprávnych dokumentov, ako aj právo uzavrieť manželstvo a právo adoptovať si deti aj pre páry rovnakého pohlavia alebo rodu.

LGBTI komunite teraz naberá nový vietor a ako uvádzajú niektoré vyhlásenia, odmietajú sa vzdať „Ďakujeme všetkým, čo sa dnes zúčastnili na demonštrácii a pochode. Ďakujeme za príhovory, ďakujeme, že ste v sebe našli silu vyjsť nahlas a razantne do ulíc. Bola to jedna z najsilnejších demonštrácí na akej sme kedy boli. Dúfame, že ste sa vrátili domov v poriadku. Oddýchnite si a načerpajte sily na ďalšie demonštrácie, pretože kým nebudú do bodky splnené naše paožiadavky, vytrváme a nebudeme ticho! Myslíme na vás, Juraj a Matúš!“ píše na sociálnej sieti skupina Bratislava bez náckov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *