Nemecký kancelár tvrdí, že sú pripravení na stopku ruského plynu. Samosprávy tvrdia, že to je lož

Nemecký kancelár Olaf Scholz tvrdí, že Nemecko je pripravené, ak sa Rusko rozhodne úplne odstaviť plyn.

Nemecko sa pripravilo „na to, že Rusko do veľkej miery preruší dodávky plynu pre vojnu na Ukrajine,“ povedal Olaf Scholz a dodal, že zriadili terminály na severnom nemeckom pobreží na dovoz kvapalného plynu.

Scholzové tvrdenie, že krajina je pripravená, však spochybnilo nemecké Združenie miest a obcí, ktoré zastupuje približne 14-tisíc obcí a miest v celej krajine, ako aj ekonomický think tank DIW.

„Zachránili sme plyn. Opäť využívame výrobné kapacity uhoľných elektrární. Začiatkom budúceho roka budeme mať možnosť využiť zostávajúce juhonemecké jadrové elektrárne, ak to bude potrebné,“ povedal Olaf Scholz.

„Hackerský útok alebo preťaženie elektrickej siete“ by mohli spôsobiť vážny výpadok elektrickej energie, povedal Gerd Landsberg, predseda združenia miest a obcí, pre noviny Welt am Sonntag. Takéto preťaženie by sa podľa neho mohlo spustiť, ak by si príliš veľa domácností zapojilo elektrické ohrievače namiesto plynových.

Ukrajinský šéf diplomacie žiadal od Nemecka viac zbraní

Úspech ukrajinskej protiofenzívy proti Rusku ukazuje, že Ukrajina dokáže Moskvu poraziť, potrebuje však od svojich partnerov viac zbraní. Po rokovaní s nemeckou ministerkou zahraničia Annalenou Baerbockovou to na sobotňajšej tlačovej konferencii vyhlásil šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba.

Kuleba, ktorý v minulosti kritizoval Nemecko za pomalú reakciu na ukrajinské žiadosti o dodávky zbraní, uviedol, že Ukrajina za dlhotrvajúce debaty platí vysokú cenu. „Kým niekto v Berlíne zvažuje, prijíma rady alebo konzultuje, či poslať tanky, alebo nie… niekto na Ukrajine umiera kvôli tomu, že tanky nedorazili,“ povedal Kuleba.

„Už dlho dodávame Ukrajine ťažké zbrane, ktoré majú veľký vplyv,“ uviedla Baerbocková a spomenula pritom samohybné húfnice, salvové raketomety a protiletecké systémy typu Gepard. O možnej dodávke tankov Leopard, ktoré žiada Ukrajina, Baerbocková nehovorila, napísala agentúra DPA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *