Putin bude Slovensko neznášať: Minister Naď sa teší z postupu Ukrajincov: Poďte hrdinovia! Stojíme pri vás, dokedy to bude potrebné!

Ukrajina v posledných dňoch začala chersonskú ofenzívu a šokovala bleskovým postupom v Charkovskej oblasti. Ukrajinské sily už oslobodili mestá Balaklija či Kupjansk.

Dokonca sa dostali pred brány Lysyčanska či Severodniecka. Ruské ministerstvo obrany potom informovalo o sťahovaní ruských vojsk od Balakliji aj Izjumu. Šéf Ruskom dosadenej správy Charkovskej oblasti vyzval všetkých obyvateľov regiónu, aby sa v záujme zachovania života evakuovali.

Ukrajinské sily v Charkovskej oblasti dobyli späť okolo 2 500 štvorcových kilometrov, odhaduje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Protiútok na východe krajiny nepripravené ruské jednotky zaskočil.

Ukrajinské sily už vstúpili Kupjansku. Ruské ministerstvo obrany potom informovalo o sťahovaní ruských vojsk od Balakliji aj Izjumu. Ruskí vojaci sa u týchto miest vraj preskupujú a presúvajú sa smerom k Donecku. Uviedol to podľa agentúry TASS hovorca ministerstva Igor Konašenkov. Proruský bábkový šéf správy Charkovskej oblasti vyzval všetkých obyvateľov regiónu, aby sa v záujme zachovania života evakuovali.

Kupjansk a Izjum sú pokladané za dôležité dopravné križovatky, na ktorých závisí zásobovanie značnej časti ruských okupačných vojsk na východe krajiny. Ukrajinský postup sa prelieva aj k Donbasu.

Ukrajinskí vojaci sa podľa tamojšieho gubernátora nachádzajú už pri Lysyčansku v Luhanskej oblasti, uviedol tamojší gubernátor. Bitku o toto mesto zvádzali obe armády dlhé týždne. Ukrajinci sa z mesta stiahli 2. júla. Nasledujúci deň ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že ruská armáda týmto získala kontrolu nad celou Luhanskou oblasťou. To by sa už čoskoro mohlo zmeniť.

Ukrajinskí vojaci pravdepodobne v Charkovskej oblasti bojujú s menšími neorganizovanými skupinami ruských vojakov, ktorí nečakali rýchly nápor Ukrajiny na Kupjansk a Izjum. ISW tak usudzuje z prílivu snímok ruských vojnových zajatcov za posledných 48 hodín.

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti neskrýva radosť

„POĎTE UKRAJINSKÍ HRDINOVIA, LEN TAK ĎALEJ! Veľmi ma teší aktuálny vývoj na Ukrajine. Nielen, že ruskí agresori a okupanti bezhlavo utekajú a nechávajú za sebou aj zbrane, ale najmä stúpa odpor proti Putlerovi v Rusku. Len tak ďalej! Mor ho! Naša vláda stojí jasne a pevne za Ukrajinou a bude Ukrajine pomáhať dokedy to bude potrebné! Sláva Ukrajine!“ napísal Naď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *