Nejazdite autami, menej kúrte a menej sa sprchujte, vadí to Putinovi, vyhlásil nemecký minister

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck (Zelení) v súvislosti s vojnou na Ukrajine vyzval občanov k úsporám energie. „Je to ľahké pre peňaženku a Putinovi to vadí,“ povedal Habeck pre Funke Mediengruppe.

„Žiadam všetkých, aby prispeli k úsporám energie hneď teraz,“ povedal Habeck. „Ako pravidlo by som vydal: desaťpercentná úspora vždy funguje.“ Vicekancelár oznámil zodpovedajúcu vládnu kampaň.

„Nezávislosť na ruskom dovoze môžeme zvýšiť iba vtedy, ak ju budeme vnímať ako veľký spoločný projekt, na ktorom sa podieľame všetci,“ povedal. Zelený politik si vzal na paškál aj zamestnávateľov. Pokiaľ je to možné, mali by „ponúkať domáce kancelárie pre úsporu energie“, a to „zatiaľ na dobrovoľnej báze“.

Okrem toho Habeck vyzval občanov, aby na Veľkú noc jazdili vlakom alebo na bicykli. Na otázku o nedeľách bez áut odpovedal: „Už teraz môžete nechať auto doma, ako to len ide – a to nielen v nedeľu. Každý nejazdený kilometer prispieva k tomu, že sa ľahšie dostaneme od ruských dodávok energie. Okrem toho chránime klímu.“

Minister hospodárstva poskytol ďalšie rady týkajúce sa osobného správania. „Ak doma kúrite a večer zatiahnete závesy, ušetríte až päť percent energie,“ povedal. „A keď znížite teplotu v miestnosti o jeden stupeň, je to asi šesť percent. Možno to nie je také útulné, ale aj tak nezmrznete.“

Šéf Spolkovej agentúry pre siete Klaus Müller navrhol obmedzenia aj pre niektoré domácnosti.

„Nielen firmy, ale aj obyvateľstvo sa na súčasnú situáciu nepozerá s patričnou vážnosťou,“ povedal týždenníku.

Napríklad uviedol, že by mohlo byť užitočné zaobísť sa bez sauny, pretože spotrebúva príliš veľa energie. Teplota vykurovania by tiež mala byť maximálne 19 stupňov, pokiaľ je to možné, s výnimkou detských izieb a bytov s chorými osobami a osobami vyžadujúcimi starostlivosť. Okrem toho nie je podľa Müllera každodenné sprchovanie nevyhnutné.