Moskva práve vyhlásila ciele novej etapy: Rusku ide o úplné oslobodenie Doneckej a Luhanskej republiky

Sergej Lavrov, ktorý je ruským ministrom zahraničných vecí vyhlásil, že sa začína ďalšia etapa „špeciálnej operácie“ na Ukrajine.

Táto fáza má podľa Lavrova priniesť výrazný vývoj.

„Začína sa ďalšia etapa tejto špeciálnej operácie a som si istý, že to bude veľmi dôležitý moment celej tejto špeciálnej operácie,“ uviedol Lavrov. Jej cieľom má byť podľa neho „úplné oslobodenie Doneckej a Luhanskej republiky“.

O začatí novej ofenzívy informoval Kyjev už v pondelok večer. Ide o očakávaný krok.

„V oblasti pri Slobožansku a Donecku začína agresor útok v niekoľkých smeroch,“ uviedol ukrajinský generálny štáb s tým, že v slobožanskom smere Rusi ďalej čiastočne blokujú Charkov. Ten bol v pondelok terčom útokov, pri ktorých bolo zranených 15 ľudí.

Južne od Charkova sa však Ukrajincom podarilo oslobodiť tri obce, čo komplikuje plány okupantov, pretože teraz môžu Ukrajinci lepšie napádať ruské kolóny. Oslobodenie troch obcí bráni Rusom ľahko prisúvať sily do výbežku frontu od Izjumu.

Ukrajinský generálny štáb dodal, že Rusko pokračuje v presunoch ďalších vojakov a vojenskej techniky zo strednej časti Ruska a Ďalekého východu. Potvrdzujú to dokumenty vojakov zo zničeného odradu (vyčlenená časť jednotky) 21. gardovej motostreleckej brigády, ktorá je z ruského Tomsku.