Poľsko odmietlo brať ďalšie vakcíny, prestane platiť Pfizeru

„Chceli sme rozložiť zmluvy na dodávky vakcín proti Covid-19 na dlhšie obdobie, ale výrobcovia nie sú flexibilní. Preto sme minulý týždeň uplatnili doložku vyššej moci, odmietame prijímať vakcíny a vykonávať platby,“ informoval Adam Niedzielski.

Upozornil, že v súčasnej situácii, keď Poľsko čelí prílivu utečencov, „máme právo očakávať“, že Európska komisia v tejto veci vytvorí osobitné nástroje.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski bol v utorok hosťom programu „Rozmowy Piaseckiego“ na TVN24. Hovoril okrem iného o zmluvách, ktoré Poľsko podpísalo s výrobcami vakcín COVID-19 a ktoré sú stále v platnosti.

Preto Poľsko „požiadalo Európsku komisiu, rovnako ako hlavné spoločnosti a výrobcov vakcín, aby dodávky, ktoré boli v nadchádzajúcich štvrťrokoch plánované vo veľkom množstve, rozdelili v čase a poskytli týmto zmluvám väčšiu flexibilitu a voľnosť. – Chceli sme tieto dodávky rozložiť na 10 rokov a platiť až po obdržaní vakcín. Bohužiaľ sme sa stretli s úplnou nepružnosťou výrobcov,“ povedal Niedzielski.

Minister súhlasil s tým, že sme si týmito zmluvami „zviazali ruky“. Ide o vážnu finančnú záťaž. Najmä Poľsko je teraz kvôli prílivu utečencov vo finančnej tiesni. Domnievame sa, že v meradle EÚ máme právo očakávať, že pre nás budú vytvorené zvláštne nástroje, ktoré nám poskytnú väčšiu flexibilitu, aspoň v týchto zmluvách.

Pripustil, že „dôsledkom toho bude právny konflikt“, ktorý „už prebieha“.

Začali sme so spoločnosťou Pfizer, v najbližších dňoch, týždňoch budeme rokovať s ďalšími spoločnosťami a dúfame, že prejavia väčšiu flexibilitu, povedal.

Ak sa na druhej strane nedočkáme flexibility, budeme musieť použiť najprísnejšie právne nástroje, zdôraznil. Minister uviedol, že je „sklamaný postojom Európskej komisie i výrobcov“ vakcín.