Naď: Slovensko uvažuje, že Ukrajine pošleme aj naše tanky

Slovensko uvažuje o zaslaní tankov T-72 na Ukrajinu. Oznámil to minister obrany Jaroslav Naď na tlačovej konferencii pri príležitosti návštevy ministerky obrany Spolkovej republiky Nemecko (SRN) Christine Lambrechtovej a ministerky obrany Holandského kráľovstva Kajsy Ollongrenovej na leteckej základni v Sliači

Podľa Naďa máme tieto tanky okamžite a vieme ich poskytnúť Ukrajine. Ukrajinci s nimi navyše vedia zaobchádzať.

„Musíme ale brať do úvahy, že máme záväzky voči obrane nášho územia a tiež voči NATO. Našu techniku môžeme poskytnúť len vtedy, keď budeme mať za ňu adekvátnu náhradu,“ pripomenul minister.

Biely dom oznámil nový balíček bezpečnostnej pomoci Ukrajine, ktorý bude zahŕňať delostrelectvo, muníciu, radary a ďalšie vybavenie.

„Spojené štáty pokračujú v našej silnej podpore statočného ukrajinského ľudu, ktorý bráni svoju krajinu pred pokračujúcou ruskou agresiou,“ uviedol prezident Joe Biden.

„Posielame zbrane a vybavenie, ktoré schválil Kongres, priamo do popredných línií slobody,“ dodal.

Biden uviedol, že súčasné finančné prostriedky pre Ukrajinu sú „takmer vyčerpané“, a vyzval americký Kongres, aby schválil ním navrhovaný balíček pomoci vo výške 33 miliárd dolárov, ktorý má „posilniť Ukrajinu na bojisku aj pri rokovacom stole“ .

Jeden z amerických predstaviteľov uviedol, že najnovší zbrojný balíček má hodnotu 150 miliónov dolárov, informovala tlačová agentúra Reuters.