USA posielajú ďalšiu obrovskú dodávku zbraní, delostrelectva, radarov či inej techniky na Ukrajinu. Potrebujú ale ďalšie miliardy

Biely dom oznámil nový balíček bezpečnostnej pomoci Ukrajine, ktorý bude zahŕňať delostrelectvo, muníciu, radary a ďalšie vybavenie.

„Spojené štáty pokračujú v našej silnej podpore statočného ukrajinského ľudu, ktorý bráni svoju krajinu pred pokračujúcou ruskou agresiou,“ uviedol prezident Joe Biden.

„Posielame zbrane a vybavenie, ktoré schválil Kongres, priamo do popredných línií slobody,“ dodal.

Biden uviedol, že súčasné finančné prostriedky pre Ukrajinu sú „takmer vyčerpané“, a vyzval americký Kongres, aby schválil ním navrhovaný balíček pomoci vo výške 33 miliárd dolárov, ktorý má „posilniť Ukrajinu na bojisku aj pri rokovacom stole“ .

Jeden z amerických predstaviteľov uviedol, že najnovší zbrojný balíček má hodnotu 150 miliónov dolárov, informovala tlačová agentúra Reuters.

Rusko používa jadrové zbrane na beztrestné konanie, uviedol Zelenskyj

Moskva sa domnieva, že môže beztrestne páchať vojnové zločiny vďaka svojmu postaveniu jadrovej mocnosti, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Oni (Rusi) neveria, že môžu byť pohnaní na zodpovednosť za vojnové zločiny, pretože majú moc jadrového štátu,“ povedal vodca v prejave pre think tank Chatham House.

Na otázku týkajúcu sa situácie v Mariupole Zelenskyj odpovedal, že „nejedná sa o vojenskú akciu“, ale o „mučenie hladom“.

Z „bestiálneho prístupu“ ruskej armády v Mariupole obvinil desaťročia protiukrajinskej propagandy.

„Za zabíjanie, smrť a mučenie bude postavený vojenský tribunál. Ale prečo taká krutosť? To je informačný aparát, ktorý túto nenávisť rozvinul a rozžeravil do takej miery ešte pred plnohodnotnou vojnou.“