Bývalý český riaditeľ Pfizeru: Ukázalo sa, že respirátory nemali žiadny vplyv. Nosili sme ich zbytočne?

Ľudia boli disciplinovaní, ale keď mohli, respirátory hneď zložili. Zrušenie opatrení sa ale na dátach nijako neprejavilo, upozornil v programe Čo Čech, to politik! český biochemik, bývalý riaditeľ výskumu rakoviny farmaceutickej firmy Pfizer Zdeněk Hostomský. Aj preto podľa neho ochrana úst a nosa nemala na šírenie choroby žiadny vplyv. Konzervatívnejší experti sú ale iného názoru, píše CNN Prima News

Za zrušenie povinnosti nosenia respirátorov je Hosťomský „nesmierne rád“. „V polovici apríla som si voľne vydýchol, aj keď som to už dva týždne predtým v električke skúšal ‚bez‘ v rámci sociologickej štúdie. Bol som trochu rebel a čakal som, kto ma napomenie,“ priznal biochemik.

Podľa neho ale väčšina ľudí bola svedomitých. „Zo dňa na deň však respirátory nikto nemal, ľudia sa nemohli dočkať, ale boli disciplinovaní,“ pridal svoj postreh. V programe Čo Čech, to politik! tiež doplnil, že stretáva aj cestujúcich, ktorí respirátory nosia aj po zrušení nariadenia.

„Z môjho hľadiska to bol veľký symbol lojality k opatreniam, ale čisto epidemiologicky si myslím, že to nehralo veľkú úlohu. Pokiaľ by hralo, tak keď sa prestanú nosiť, malo by sa to prejaviť. Nič také sa nestalo, je to stále zostupná tendencia,“ popísal ďalej. Experti však vydali niekoľko štúdií, ktoré dokazujú opak.

Aktuálne zostupnú tendenciu však potvrdzujú údaje ministerstva zdravotníctva. Napríklad za štvrtok pribudlo v Česku 935 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je asi o 40 % menej ako pred týždňom. Počet hospitalizovaných s chorobou COVID-19 dokonca klesol oproti predchádzajúcemu štvrtku takmer o polovicu na 467. Je to najnižší počet zhruba od polovice vlaňajšieho októbra.

Niektorí ďalší českí experti sú ale obozretnejší. Napríklad prezident Českej lekárskej komory (ČLK) Milan Kubek zrušenie povinnosti nosenia respirátorov považuje za nezodpovedné. „Kontaktovalo ma niekoľko väčšinou starších pacientov. Tí sa na to vôbec netešia, naopak sa budú báť jazdiť autobusom. Čo im totiž bude platný respirátor, keď na nich ostatní nezodpovední cestujúci budú prskať,“ povedal v apríli v programe 360° na CNN Prima NEWS.