Na Kryme počuť výbuchy. Rusi varovali Ukrajincov, že ak tam zaútočia, čaká ich súdny deň

Severom okupovaného ukrajinského polostrova Krym v utorok ráno otriasli výbuchy, informovali ruské tlačové agentúry.

Podľa agentúry TASS vybuchol bývalý statok, ktorý armáda používala ako muničný sklad. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že v sklade vypukol požiar. Agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na miestne úrady informovala o explózii, ktorá spôsobila požiar transformačnej stanice v meste Džankoj. Príčiny výbuchov ani ďalšie podrobnosti zatiaľ nie sú známe.

Výbuch munície si podľa agentúry TASS vyžiadal evakuáciu obyvateľov neďalekej dediny Majskoje. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že požiar skladu nespôsobil nikomu vážne zranenia.

S 38 tisíc obyvateľmi patrí Džankoj k väčším mestám na severe Krymu. Nie je jasné, či požiar trafostanice narušil dodávky prúdu v meste.

Len pred niekoľkými týždňami zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev sľúbil, že ak Ukrajina niekedy zaútočí na Krym, rozpúta „súdny deň“, pripomína The Telegraph.

Ukrajina oficiálne nepotvrdila ani nevyvrátila zodpovednosť za výbuchy na Kryme. Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak ale na Twitteri napísal, že „Krym v normálnej krajine je o Čiernom mori, horách, rekreácii a turistike, ale Krym obsadený Rusmi je o explóziách skladov a vysokom riziku smrti pre útočníkov a zlodejov. Demilitarizácia v praxi.“

Putin: Západ sa snaží rozšíriť systém vojenských paktov do Ázie a Tichomoria

Západ sa snaží rozšíriť model podobný Severoatlantickej aliancii aj do Ázie a Tichomoria, vyhlásil v utorok ruský prezident Vladimír Putin na moskovskej konferencii o medzinárodnej bezpečnosti, ktorá sa koná v parku Patriot pri hlavnom meste, súbežne s fórom Armija-2022. Ruský minister obrany Sergej Šojgu na tej istej konferencii obvinil NATO, že sa usiluje o nadvládu nad svetom.

„Vidíme, že kolektívny Západ sa snaží rozšíriť do ázijsko-tichomorského regiónu svoj blokový systém podobný NATO v Európe. S týmto cieľom vytvára agresívne vojensko-politické pakty, ako je AUKUS a ďalšie,“ povedal Putin.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *